Kobieta w wirtualnej rzeczywistości
Kobieta w wirtualnej rzeczywistości, źródło: Pixabay

Microsoft i Meta łączą siły. VR w centrum uwagi

Firmy Microsoft i Meta w ostatnich latach żywo między sobą konkurowały w kwestiach nowych rozwiązań technologicznych, jednak nadszedł dzień połączenia sił, a ich współpraca może wnieść w środowisko wirtualnego świata ogromne zmiany. To pierwsza od 10 lat współpraca, kiedy to firmy działały przy zintegrowaniu Facebooka i Windows Phone.

W jaki sposób giganci połączą swoje usługi?

Pierwszym krokiem owocnej współpracy ma być możliwość wykorzystywania Meta Quest do usług Microsoftu, takich jak Teams, Windows, Office czy Xbox Cloud Gaming. Połączenie Microsoft Teams z wykorzystaniem okularów Quest daje możliwość stworzenia nowego rodzaju zdalnych spotkań, które – dzięki opracowanym awatarom – mogą pozwolić użytkownikom na odczuwanie wirtualnego świata jeszcze bliższemu rzeczywistości.

„Ludzie będą mogli dołączyć do spotkania Teams bezpośrednio z Workrooms. Uważamy, że to doświadczenie na wielu urządzeniach i na wielu ekranach będzie podstawą wirtualnego biura przyszłości”.

– zapewnia Mark Zuckerberg.

Wirtualne biuro, które ma powstać dzięki współpracy firm Meta i Microsoft, umożliwi nie tylko spotkania wirtualne, ale także, przy wykorzystaniu Windows 365, przesyłanie całego środowiska oraz aplikacji, treści czy ustawień na Quest. Subskrybenci Xbox Cloud natomiast będą mieli możliwość strumieniowania gier w okularach Quest, poprzez odtwarzanie jej na ekranie.

Microsoft Teams
Microsoft Teams, źródło: Microsoft

Skąd pomysł połączenia sił Microsoftu i Meta?

Microsoft, choć podejmował próby, nie zdołał wyprodukować własnego urządzenia, które pozwoli na doświadczenie wirtualnej rzeczywistości. Tworzone oprogramowanie było zbyt słabe w porównaniu do znanych urządzeń firmy Meta, Valve czy też HTC. Ta integracja z Metą może pozwolić na zabezpieczenie swojej przyszłości w wirtualnej rzeczywistości.

Firma Meta również skorzysta z projektu współpracy z firmą Microsoft. To z pewnością pozwoli im w rozwoju marki i poszerzaniu perspektyw związanych ze wzrostem popularności dla metawersum. Na temat współpracy wiemy jeszcze niewiele, jednak jej efekty zaskoczą nas na pewno jeszcze wiele razy.

Microsoft i Meta łączą siły. VR w centrum uwagi
Meta Quest Pro, źródło: Meta