Krew w tętnicy
Krew w tętnicy (źródło: Pixabay)

Test cholesterolu zrobisz z wykorzystaniem smartfona

Technologia coraz częściej wkracza w medycynę. Bez niej nie byłoby przecież tak zaawansowanej i specjalistycznej diagnostyki, badań czy planów leczenia chorób, które kiedyś były nieuleczalne. PocDoc to platforma, która umożliwia posiadaczom smartfonów i tabletów przesiewowe badania i testy, co może ułatwić kontrolowanie swojego stanu zdrowia w każdym momencie. Pierwszym powstałym testem jest test lipidowy, który umożliwi wykonanie kontroli poziomu parametrów takich, jak HDL, nie-HDL, trójglicerydy oraz cholesterol całkowity.

Cholesterol, czyli nie tylko wróg

Cholesterol to tłuszcz, nie rozpuszcza się we krwi, a jego zbyt wysokie stężenia mogą być przyczyną do zachorowania na miażdżycę, a co za tym idzie może doprowadzić do zawału, udaru i śmierci. Jak więc ustrzec się przed tym „cichym zabójcą”? Poza trzymaniem diety, istotna jest stała kontrola poziomu cholesterolu.

Nie każdy cholesterol wykryty w testach niesie za sobą zagrożenie, jest nam przecież potrzebny do tworzenia komórek, kwasu żółciowego czy hormonów – stąd podział badania cholesterolu na frakcje.

Frakcja HDL nie jest powodem do obaw, jeśli jej poziom nie jest zbyt niski, gdyż to on chroni nas przed zachorowaniem na miażdżycę, w przeciwieństwie do LDL o niskiej gęstości, który osadza się i może tworzyć w tętnicach zatory, które bezpośrednio wpływają na przepływ krwi tętniczej.

Test lipidowy PocDoc
Test lipidowy PocDoc, źródło: PocDoc

Jak mogę zbadać cholesterol z wykorzystaniem smartfona?

Platforma PocDoc umożliwia wykonanie samodzielnego badania w oparciu o krew pochodzącą z nakłutego palca. Pierwszym etapem przeprowadzanego testu jest instalacja aplikacji PocDoc oraz wypełnienie formularza na temat stanu swojego zdrowia. Po wprowadzeniu wszystkich wymaganych przez aplikację danych należy nakłuć palec, a próbkę krwi umieścić w wyznaczonym na teście miejscu.

Czas oczekiwania na wynik badania to 5-6 minut, po tym czasie należy przesłać przez aplikację zdjęcie wykonanego testu, a wyniki wyświetlą się w aplikacji. Cały proces badania możesz obejrzeć poniżej.

Obecnie firma oferuje wykonanie testów lipidowych, choć pragnie rozszerzyć swoją działalność o badania, które pozwolą w szybki sposób stwierdzić zachorowanie na cukrzycę, choroby nerek czy wątroby, a także choroby kobiece.

Platforma pozwala na zebranie wszystkich wyników w chmurze, co daje możliwość udostępniania wyników lekarzowi.