BMW samochód elektryczny ładowarka
(fot. oiot.pl)

GreenWay z nowym cennikiem. Ładowanie auta elektrycznego będzie odczuwalnie droższe

Jeśli jeździsz elektrykiem po Polsce i ładujesz się na szybkich ładowarkach, to niebawem odczujesz wyższe ceny. GreenWay, jeden z największych operatorów, ogłosił nowy cennik, który z pewnością nie zadowoli entuzjastów elektromobilności.

Będzie odczuwalnie drożej

Sytuacja na świecie, kryzys i inflacja negatywnie odbijają się na cenach energii elektrycznej. Odczuwamy to w domach, ale również poczują to użytkownicy elektryków, korzystający z szybkich ładowarek. Co prawda chociażby Orlen nie ogłosił jeszcze wyższych cen, ale najpewniej polski koncern, a także inne firmy, wkrótce pójdą śladami GreenWay’a.

Jak informuje GreenWay w oficjalnym komunikacie, w zależności od typu i mocy ładowarek oraz wybranego planu cenowego, opłaty za usługi ładowanie będą wyższe od 29 do 44 groszy za każdy kWh.

Należy dodać, że nowy cennik będzie obowiązywał od 1 listopada do 31 grudnia 2022 roku. Po Nowym Roku możliwe są kolejne podwyżki, które mogą wynikać z jeszcze gorszej sytuacji na rynku energii, a także zniesienia niższego VAT-u, aktualne wynoszącego 5%. Cóż, tanio już było.

GreenWay cennik
Cennik obowiązujący do końca października (fot. GreenWay)

Ile zapłacimy za ładowanie?

Sporo będzie zależało od mocy ładowarki, a także opłacanego planu. Jak możecie zobaczyć w tabeli, najwyższe stawki są za „jednorazowe ładowanie”, aczkolwiek te ceny można pominąć. Otóż właściciele elektryków korzystają co najmniej z planu standardowego, a wielu z nich opłaca „plany korzystnych cen”.

Załóżmy, że elektryk średnio zużywa od 15 do 25 kWh na każde przejechane 100 km, przy czym pierwsza wartość dotyczy spokojnej jazdy w mieście lub poza nim przy prędkościach 50-90 km/h, a druga to jazda 120-140 km/h na drogach ekspresowych i autostradach.

GreenWay nowy cennik
Cennik obowiązujący do 1 listopada do 31 grudnia 2022 roku (fot. GreenWay)

Prawdopodobnie użytkownik elektryka, który ładuje się dość rzadko na publicznych ładowarkach, posiada plan Energia Plus za 29,87 złotych miesięcznie. Wówczas na ładowarkach GreenWay o mocy 100 kW i większej zapłaci około 33-55 złotych za przejechanie 100 km. Na słabszych ładowarkach DC (do 100 kW) przejechanie 100 km będzie już kosztowało około 29-49 złotych. Z kolei na ładowarkach AC cena wyniesie około 22-37 złotych.

Wyższy plan, czyli Energia Max za 85,36 złotych, pozwoli dodatkowo obniżyć koszt ładowania, oczywiście jeśli będziemy ładować się odpowiednio często. Tutaj na najszybszych ładowarkach zapłacimy 28-47 złotych za przejechanie 100 km. Na DC do 100 kW cena wyniesie 25-42 złotych, a na AC już 20-34 złotych za przejechanie 100 km.

Wypada dodać, że ceny wspomnianych planów nie ulegną zmianie po 1 listopada. Na obecnym poziomie pozostaje również opłata za przekroczenie limitu czasowego. GreenWay żąda dodatkowo 0,34 złotych za każdą minutę ładowania, jeśli na szybkich ładowarkach stoimy ponad 60 minut lub na wolnych ładowarkach będziemy ładować się ponad 600 minut.