ładowarka Orlenu
fot. oiot.pl

Nie możesz uruchomić ładowarki Orlenu? Oto, jak rozwiązać problem

Podróżowanie samochodem elektrycznym po Polsce, mimo ciągle rosnącej liczby ładowarek, nie zawsze należy do zbyt przyjemnych. Mogli o tym przekonać się użytkownicy ładowarek Orlenu, których nie dało się uruchomić z poziomu mobilnych aplikacji.

Awaria ładowarek Orlenu

Jak już przed chwilą wspomniałem, elektromobilność nad Wisłą wreszcie zaczęła się widocznie rozwijać. Przybywa nowych ładowarek, także tych szybkich, dzięki czemu możemy już dojechać nad morze, pojechać w góry czy w dowolne inne miejsce.

Owszem, przybywa ładowarek, ale wciąż jest ich za mało. Co więcej, stanowczo za często zdarzają się różne awarie, o czym sam miałem okazję się przekonać, próbująć naładować samochodów na ładowarkach GreenWaya. Niestety, problemy pojawiają się również w przypadku innych operatorów. Ostatnio z awarią spotkali się właściciele elektryków, którzy postanowili naładować swój samochód na ładowarkach należących do Orlenu.

Problem nie dotyczył jednak samych ładowarek, a mobilnych aplikacji. W wersji na iOS pojawiał się komunikat „Error. no_connection_message”, a w wersji na Androida zniknęły opisy przycisków i lokalizacja ładowarek na mapie.

Nie mogę uruchomić ładowarki Orlenu, co teraz?

Jak zauważa serwis elektrowoz.pl, w przypadku iOS problem występował na starszych wersjach aplikacji (4.0.9 i 4.1.0). Na szczęście, udało się go rozwiązać za pomocą aktualizacji.

Wystarczy pobrać wersję 4.1.1, która jest już dostępna w App Store, aby komunikat z błędem się nie pojawiał. Możliwość uruchomienia ładowarki, po zainstalowaniu najnowszej wersji aplikacji, powinna być ponownie dostępna.

Orlen ładowanie problem
(fot. elektrowoz.pl)

Co ciekawe, w przypadku aplikacji na Androida mamy do czynienia z odwrotną sytuacją. Otóż starsza wersja 4.0.22 działa poprawnie. Natomiast najnowsza wersja, czyli 4.1.3 z 26 sierpnia 2022 roku, nie wyświetla napisów i ładowarek na mapie. W związku z tym, zaleca się wstrzymanie się z instalowaniem ostatniej aktualizacji.

Jeśli jednak posiadacie najnowszą wersję Orlen Charge na Androida, to należy spróbować wyczyścić dane aplikacji. Proces czyszczenia danych może różnić się zależnie od posiadanego smartfona, aczkolwiek zazwyczaj wystarczy w ustawieniach przejść do listy zainstalowanych aplikacji, następnie poszukać pozycji Orlen Charge i w oknie aplikacji kliknąć na opcję wyczyszczenia danych. Jeśli nadal aplikacja nie działa poprawnie, to można spróbować wyczyścić wszystkie dane, co będzie wiązało się z koniecznością ponownego zalogowania. Kolejna metoda sprowadza się do usunięcia aplikacji ze smartfona i ponownej instalacji z Google Play.

Pamiętaj, że zawsze możesz kupić kupon na stacji

Możliwe, że podobne awarie wydarzą się w przyszłości. Co więc zrobić, jeśli nie można uruchomić ładowarki z poziomu aplikacji? Norbert Cała, który doświadczył opisywanego wyżej problemu, poinformował, że na stacjach Orlenu można kupić kupon na ładowanie.

Następnie należy zadzwonić do biura obsługi klienta, aktywować kupon, a ładowarka zostanie uruchomiona zdalnie. Warto zaznaczyć, że kupon kosztuje 17 złotych i zapewnia ładowanie 10 kWh. Takich kuponów możemy aktywować kilka, w ten sposób uzupełniając więcej energii niż 10 kWh.