Luminary by Rafi (Madhurima Haque, kitchen.nine.com.au)
Luminary by Rafi (Madhurima Haque, kitchen.nine.com.au)

Pierwsza restauracja zaprojektowana przez AI – niezwykła koncepcja dostępna czasowo w Australii

Australia postanowiła wyróżnić się na mapie świata gastronomii i przez pewien czas wprowadziła do branży restauracyjnej innowacyjność w postaci sztucznej inteligencji. Nie była to jednak zwykła restauracja. Było to miejsce, w którym cztery elementy natury – powietrze, woda, ogień i ziemia – łączyły się, tworząc niesamowitą atmosferę dla gości.

Konkurs, który wszystko zmienił

W marcu 2023 roku Applejack Hospitality, konsultant kulinarny ze Sydney, zapoczątkował konkurs o nazwie „Stwórz Swoją Wymarzoną Restaurację”. Głównym celem tej inicjatywy było zachęcenie uczestników do stworzenia koncepcji restauracji, która wykorzystywałaby narzędzia sztucznej inteligencji. Zwycięska propozycja miała zostać urzeczywistniona dzięki wsparciu Applejack. Zwycięzcą tego konkursu została Stefanie Wee z Perth, która zaproponowała koncepcję restauracji opartej na AI o nazwie Luminary.

To niezwykłe miejsce skupiało się na czterech elementach natury, które są głównym motywem zarówno menu, jak i designu wnętrza. Technologia LED, oświetlenie i mgła służyły przede wszystkim do stymulacji zmysłów klientów. Główna idea była współtworzona z pomocą ChatGPT oraz Canva AI.

Autorka przy generowaniu swojego projektu użyła słów kluczowych, takich jak „wysokiej klasy, eksperymentalny i unikalny”, co finalnie zaowocowało koncepcją „sztuki iluminacji”. Ta niespotykana przestrzeń czekała na gości w restauracji RAFI w Sydney od 29 lipca do 5 sierpnia 2023 r.

Restauracja Luminary by Rafi — wirtualny spacer po wnętrzu (rafisydney.com.au)
Restauracja Luminary by Rafi – wirtualny spacer po wnętrzu (rafisydney.com.au)

Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów restauracji był jej „podwodny” nastrój. Pomarańczowe lampy przypominały koralowce, a rośliny zawieszone na suficie były podobne do wodorostów. Osoby przebywające w lokalu miały mieć poczucie, jakby zanurzały się w głębinach oceanu, jednocześnie będąc ciągle w samym centrum miasta.

Niezapomniane wrażenia kulinarne

Okazuje się, że nie tylko design wnętrza miał przyciągać klientów do Luminary. Menu restauracji, inspirowane czterema elementami, to był jej kolejny wyjątkowy element. Oferowane były tam dania oparte na świeżych, sezonowych składnikach, które są charakterystyczne dla wybrzeża Sydney, czyli na przykład papaja, guava, mangostan, banany, mango czy smoczy owoc.

Luminary by Rafi - wirtualny spacer po wnętrzu (rafisydney.com.au)
Luminary by Rafi – wirtualny spacer po wnętrzu (rafisydney.com.au)

Luminary to zdecydowanie więcej niż restauracja. Była to przestrzeń, w której innowacyjność spotykała się z tradycją, a sztuczna inteligencja łączy się z prawdziwą pasją do gotowania. To dowód na to, że technologia może wzbogacić ludzkie doświadczenia i otworzyć nowe drzwi w świecie gastronomii.

Jeśli macie ochotę poznać więcej wyjątkowych miejsc, to ostatnio opisywaliśmy holograficzne zoo w Australii, które również warto odwiedzić.