Seniorzy (źródło: Pixabay)
Seniorzy (źródło: Pixabay)

Alexa przyjacielem i wsparciem dla seniorów? Dlaczego nie!

Badacze z Uniwersytetu w Michigan przez ostatni rok przeprowadzali testy, w których uczestniczyli seniorzy oraz asystent głosowy Amazona, czyli Alexa. Jak wyglądały badania i do jakich wniosków można dojść?

Asystenci głosowi jako codzienna pomoc

Alexa jest jednym ze znanych asystentów głosowych. Przez ostatni rok była przedmiotem testu naukowców z Uniwersytetu w Michigan. Badanie obejmowało grono osób starszych, które zdecydowały się na wspomaganie swojego codziennego życia asystentem głosowym Amazona.

Asystenci głosowi, tacy jak Alexa, Siri czy Asystent Google, pozwalają na wykorzystanie głosu do konwersacji i interakcji. Ich możliwości i zastosowania są na tyle szerokie, że w ostatnich latach przeżywają naprawdę duże oblężenie. Często stanowią one podstawę do budowania inteligentnego domu i wydawania licznych poleceń dotyczących smart urządzeń.

Uznaje się je jednak za domenę osób młodych czy też w średnim wieku, którzy z technologią muszą żyć na co dzień, choć osobiście nie rozumiem dlaczego osoby starsze są w tej kwestii pomijane czy nawet wykluczane. O ile podłączenie i skonfigurowanie urządzenia może czasami wiązać się z niewielkimi problemami, o tyle samo użytkowanie i wchodzenie w interakcję nie powinno być kłopotliwe.

Tutaj należy wspomnieć, że asystenci głosowi mają ograniczenia pod względem języków. Może to stanowić niemały problem w użytkowaniu asystentów np. przez Polaków, choć taką przeszkodę można nieco obejść za pomocą urządzenia mobilnego z wbudowanym asystentem.

Alexa wspomaga osoby starsze (źródło: University of Michigan)
Alexa wspomaga osoby starsze (źródło: University of Michigan)

Jak wyglądały badania i czy Alexa naprawdę może wesprzeć w codzienności seniorów?

Badania przeprowadzone przez Uniwersytet w Michigan objęły seniorów ze społeczności opieki długoterminowej. To właśnie tam przez co najmniej rok osoby starsze mogły komunikować się z Alexą. Na początku badań uczestnicy przeszli program szkoleniowy, dotyczący używania urządzeń, a w pobliżu sprzętów ulokowano także ulotki. Każdy z seniorów, uczestniczący w badaniu, korzystał z asystenta minimum dwa razy dziennie.

Okazało się, że polecenia wydawane asystentowi Alexa poprawiały nastrój seniorów, stanowiły uzupełnienie codziennych czynności, a przy tym urządzenie przypominało o lekach, angażowało i najzwyczajniej w świecie wspierało, szczególnie samotnych.