Eve z dostępem do Matter (źródło: Eve)
Urządzenia Eve z dostępem do Matter (źródło: Eve)

Matter wreszcie dostępne w Google Home na urządzeniach z iOS

Standard inteligentnego domu Matter działa już na urządzeniach mobilnych, opartych o system iOS. Od połowy roku z możliwości łatwiejszego parowania i zarządzania urządzeniami smart home mogli korzystać posiadacze Androida. Google jednak zmusiło do czekania posiadaczy iPhone’a i iPada.

Standard Matter i jego powolny rozwój

Z funkcją Matter wiele osób wiązało nadzieje. Sporo producentów dołączało swoje urządzenia, jednak z czasem jego rozwój dość mocno zwolnił, a ostatnia aktualizacja niczym szczególnym nie zaskoczyła. Dotychczas aplikacja Google Home z dostępem do nowego standardu inteligentnego domu była jedną z wiodących w dziedzinie smart home, choć dostępna jedynie na urządzenia mobilne z systemem Android.

Użytkownicy iOS zostali ewidentnie pominięci, ale wygląda na to, że Google postanowił już naprawić swój „błąd”. Od teraz posiadacze iPhone’ów czy iPadów mogą wreszcie swobodnie korzystać z szerokich możliwości aplikacji Google Home, a także dodawać nowe urządzenia w oparciu o standard Matter. Przypomnijmy, że funkcja ta dostępna jest już od końca zeszłego roku dla użytkowników Androida.

Urządzenia z Alexą dołączają do Matter, źródło: Amazon
Urządzenia z Alexą dołączają do Matter (źródło: Amazon)

Użytkownicy iOS mogą łatwiej parować urządzenia i nimi zarządzać

Google przy okazji swojego I/O ogłosił w zeszłym tygodniu mnóstwo nowości, w tym wspomniał właśnie o pracach nad obsługą Matter w aplikacji Home na urządzeniach z iOS. Dzięki temu użytkownicy mogą teraz w łatwy i szybki sposób skonfigurować swoje nowe urządzenia z dostępem do standardu inteligentnego domu, za pomocą wpisanego kodu lub zeskanowanej jego wersji QR. Obsługa jest zbliżona pomiędzy obydwoma systemami, z tą różnicą, że w wersji iOS nie są dostępne urządzenia Fast Pair for Matter.

Wdrażanie aktualizacji do Google Home dla iOS realizowane jest od ponad tygodnia, więc spora część użytkowników powinna już móc skorzystać z Matter na swoich urządzeniach. Warto zatem uruchomić aktualizację aplikacji do wersji 3.1, by móc zapoznać się z nową technologią i łatwiejszym parowaniem smart sprzętów. Jest to szczególnie istotny krok dla urządzeń, które dotychczas nie mogły być obsługiwane przez iOS – wśród nich można wspomnieć o termostacie Nest.

Termostat Google Nest (Źródło: Google)
Termostat Google Nest (Źródło: Google)