Stacja kosmiczna Haven-1 (Źródło: vastspace)
Stacja kosmiczna Haven-1 (Źródło: vastspace)

Pierwsza, komercyjna stacja kosmiczna, już w 2025 roku?

Kosmiczny startup Vast ogłosił, że do końca 2025 roku wystrzeli w kosmos pierwszy, samodzielny moduł siedliskowy. Stacja ma być systematycznie rozbudowywana, by ostatecznie przyjąć rozmiary 100 metrowego obiektu.

Parcie na kosmos

Agencje kosmiczne oraz prywatne firmy mają coraz śmielsze plany na podbój kosmosu i sięganie dalej niż kiedykolwiek. Coraz tańsze i skuteczniejsze statki kosmiczne pomagają wynosić materiały na orbitę znacznie mniejszym kosztem. Nasze sondy sięgają coraz dalej, a nasze łaziki kosmiczne są coraz lepiej dostosowane do podboju innych ciał niebieskich. Jesteśmy także coraz lepsi w konserwacji naszych satelit okołoziemskich i deorbitacji śmieci zagrażających kolejnym misjom. W tej kosmicznej układance kluczowe są też obiekty na orbicie zdolne do akomodacji ludzi.

Ze względu na rosnący nacisk na misje księżycowe i kosmiczne, NASA zdecydowała się pozostawić niską orbitę okołoziemską prywatnym firmom, jeśli chodzi o załogowe loty kosmiczne. Pomysł polega na tym, że kiedy Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) zostanie wycofana w 2030 r., agencja kosmiczna będzie kupować czas na stacjach komercyjnych, które są obecnie w fazie konstrukcji. Jedną z takich propozycji jest Haven-1, reklamowany jako pierwsza na świecie komercyjna stacja kosmiczna, konstruowany przez startup Vast.

Samodzielny moduł siedliskowy z dużym portem obserwacyjnym ma być dostarczony na orbitę w ładowni Falcona 9 około sierpnia 2025 roku. Stacja będzie kompatybilna ze SpaceX Dragon i będzie w stanie pomieścić do czterech osób na okres 30 dni.

Imponująca stacja, realistyczna wizja?

Vast nie poprzestaje na tym, mając już zaplanowane kolejne etapy rozbudowy. Następna faza polega na połączeniu modułów zasilanych energią słoneczną w tandemie w celu utworzenia stacji, która generuje sztuczną grawitację poprzez obracanie się. Z czasem stacja ma przybrać kształt koła na kształt tej z Odysei Kosmicznej.

Stacja będzie otwarta dla szerokiej gamy aplikacji rządowych, komercyjnych i non-profit. W sprzedaży dostępne są już pierwsze cztery miejsca dla misji inauguracyjnej.

Vast jest podekscytowany rozpoczęciem tej podróży, polegającej na wystrzeleniu pierwszej na świecie komercyjnej stacji kosmicznej Haven-1 i jej pierwszej załogi, Vast-1. Jesteśmy wdzięczni SpaceX za to ekscytujące partnerstwo, które stanowi pierwszy krok w długoterminowej wizji Vast polegającej na uruchomieniu znacznie większych stacji kosmicznych ze sztuczną grawitacją na orbicie Ziemi i poza nią.

Jed McCaleb, dyrektor generalny Vast