(źródło: Google)
(źródło: Google)

AI w Gmailu pomoże nam łatwiej wyszukiwać maile

Sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe są powoli wdrażane do każdego większego narzędzia. Tym razem padło na Gmail, który dzięki nowej funkcji będzie mógł szybciej i łatwiej odnaleźć poszukiwanego przez użytkownika maila.

Skuteczniejsze wyszukiwanie w Gmail

Poczta Gmail funkcjonuje od prawie 20 lat – została uruchomiona w 2004 roku, a obecnie jest jedną z najbardziej niezawodnych usług e-mailowych na świecie. Każdego dnia dzięki niej otwieranych jest ponad 330 miliardów wiadomości.

Aby jeszcze bardziej ułatwić życie użytkownikom Gmail, zespół Google Workspace ogłosił wprowadzenie funkcji, ułatwiającej proces wyszukiwania. Wdrożone do aplikacji modele uczenia maszynowego korzystają z wpisanego hasła, przeglądają istotne czynniki oraz najnowsze maile. Dzięki temu system jest w stanie utworzyć sekcję „top” wygenerowanych wyników, która znajdzie się w górnej części wyszukiwań, posortowanych według daty otrzymania.

W taki właśnie sposób, dzięki przewidywaniom zestawu algorytmów, użytkownicy aplikacji będą skuteczniej i łatwiej odnajdować to, czego poszukują w gąszczu swoich wiadomości.

Nowa funkcja wyszukiwania w Gmail (źródło: Google Workspace)
Nowa funkcja wyszukiwania w Gmail (źródło: Google Workspace)

Kiedy będziemy mogli łatwiej odnaleźć poszukiwane maile?

Najnowsza funkcja jest już sukcesywnie wdrażana i trafi do wszystkich użytkowników, korzystających z aplikacji Gmail na urządzeniach mobilnych. Nie jest konieczne wprowadzanie konfiguracji czy jakichkolwiek zmian w ustawieniach. Ułatwione wyszukiwanie ma trafić do wszystkich w ciągu najbliższych dwóch tygodni.

Google przeżywa naprawdę dobry czas, zarówno w dziedzinie sztucznej inteligencji oraz uczenia maszynowego, jak i Smart Home w aplikacji Google Home. Ostatnie aktualizacje poszerzyły możliwości i użyteczność poszczególnych narzędzi.

Choć gigant próbuje dogonić Microsoft, nadal jednak nie udało się przekroczyć granic USA Bardowi, aby móc wypróbować go w Polsce.