panasonic HD (źródło : news.panasonic.com)
panasonic HD (źródło : news.panasonic.com)

Nowa era robotów: jak Panasonic wykorzystuje AI do usprawnienia ruchu maszyn

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jak to jest być robotem? Jak sobie radzić w zatłoczonym pomieszczeniu pełnym ludzi i innych maszyn? Firma Panasonic właśnie zaprezentowała nową technologię, która ma pomóc autonomicznym robotom w łatwiejszym poruszaniu się w takich miejscach.

Roboty ratujące sytuację na rynku pracy

Roboty autonomiczne stały się odpowiedzią na problem braku siły roboczej spowodowany zmniejszającą się liczbą pracowników. Aby jednak systemy te mogły być skutecznie stosowane na rzeczywistych placówkach, muszą one działać bez zarzutu nawet w sytuacji, gdy na ich drodze znajdują się przechodnie lub inne roboty sterowane przez różne systemy. Tu z pomocą przychodzi technologia Panasonic.

Często spotykanym problemem, gdzie można byłoby wykorzystać roboty autonomiczne, są wąskie korytarze budynków, w których nie mogą one bezpiecznie omijać siebie nawzajem. Co więcej, pomieszczenia te są często zatłoczone przez przechodniów, a także różne typy pozostałych robotów sterowanych przez inne systemy.

W takich warunkach maszyny autonomiczne są zmuszone poruszać się wolniej, a nawet zatrzymywać się, w celu uniknięcia napotkanych ruchomych przeszkód. Powoduje to bardzo często spore opóźnienia w całkowitym czasie przejazdu.

Panasonicidzie krok dalej w technologii autonomicznych robotów

Dzięki wykorzystaniu czegoś, co nazywa się wnioskowaniem bayesowskim (to matematyczny sposób na ulepszanie przewidywań na podstawie danych, które już mamy), firma opracowała system, który pomaga robotom efektywniej planować swoje trasy. W rezultacie, maszyny stają się sprawniejsze w omijaniu przeszkód i dotarciu do celu bez zderzeń i opóźnień.

panasonic HD (źródło : news.panasonic.com)
panasonic HD (źródło : news.panasonic.com)

Na powyższym schemacie widzimy roboty dostawcze (niebieska linia) w trakcie dostarczania produktów ze sklepu do klientów w salach konferencyjnych w budynku. W tym czasie zdalny operator monitoruje wiele robotów. Maszyny poruszają się, unikając pieszych i robotów czyszczących (pomarańczowa linia), które są kierowane przez inne systemy.

Panasonic zyskuje międzynarodowe uznanie

Warto podkreślić, że świat zauważył te innowacje. Panasonic został zaproszony na konferencję AAMAS 2023 (Międzynarodową Konferencję na temat Autonomicznych Agentów i Systemów Multiagentowych), aby podzielić się swoimi osiągnięciami. To duże wyróżnienie w świecie technologii, które uwzględniają roboty autonomiczne.