materiały (źródło: AlexanderStein, Pixabay)
materiały (źródło: AlexanderStein, Pixabay)

Jak sztuczna inteligencja pomaga nam lepiej rozumieć świat materiałów

Zastanawiałeś się, jak to jest, że potrafimy na pierwszy rzut oka rozróżnić stal od plastiku czy drewno od skóry? Nasze doświadczenie życiowe pomaga nam w tym, ale jak poradziłaby sobie maszyna? Naukowcy z MIT oraz Adobe Research postanowili podjąć to wyzwanie i stworzyli technikę, która potrafi zidentyfikować wszystkie piksele na obrazie reprezentujące dany materiał. Ten przełomowy krok może mieć olbrzymie znaczenie w wielu dziedzinach, takich jak zrozumienie sceny przez roboty, edycja obrazów czy systemy rekomendacji online.

Czy roboty nauczą się rozpoznawać materiały?

Ich wygląd może się dramatycznie zmieniać w zależności od kształtu obiektu czy warunków oświetleniowych. To stwarza dodatkowe wyzwanie dla maszyn. Ale technika stworzona przez naukowców okazuje się być skuteczna nawet w tych warunkach. Nie daje się oszukać przez cienie czy oświetlenie, które mogą sprawić, że ten sam materiał wygląda inaczej.

rozpoznawanie materiałów (źródło: news.mit.edu)
Rozpoznawanie materiałów (źródło: news.mit.edu)

Wyobraź sobie robota pracującego w kuchni. Dzięki nowej technice, ten robot będzie wiedział, jak mocno powinien chwycić kostkę masła, niezależnie od tego, czy leży ona w cienistym kącie blatu, czy w jasno oświetlonej lodówce. Wszystko to dzięki sztucznej inteligencji, która pozwoli mu rozpoznać, z jakiego tworzywa jest wykonane masło.

Identyfikacja stanie się prostsza i dokładniejsza. Użytkownik będzie mógł wskazać dowolny piksel, a technika oparta na AI zidentyfikuje wszystkie inne piksele na obrazie reprezentujące ten sam materiał. To otwiera nowe możliwości nie tylko dla robotyki, ale też dla edycji obrazów czy systemów rekomendacji online.

podobne materiały (źródło: news.mit.edu)
Podobne materiały (źródło: news.mit.edu)

W kierunku przyszłości

Badacze chcą teraz udoskonalić model – tak, aby mógł lepiej uchwycić drobne detale obiektów, co zwiększyłoby dokładność ich podejścia. Ta technologia może okazać się niezwykle przydatna dla konsumentów i projektantów. Na przykład, właściciel domu będzie mógł zobaczyć, jak będzie wyglądać pokój po wymianie dywanu czy tapicerki mebli.

To tylko niektóre z możliwości, jakie otwiera przed nami rozpoznawanie materiałów za pomocą sztucznej inteligencji.