Projekt car2car BMW (źródło: press.bmwgroup)
Projekt car2car BMW (źródło: press.bmwgroup)

Car2Car – nowe auta z materiałów starych

Grupa BMW, jedna z najbardziej znanych marek motoryzacyjnych, postanowiła zainwestować w przyszłość, wprowadzając nowatorskie metody recyklingu. Razem z ekspertami z branży recyklingowej dążą do opracowania skutecznych rozwiązań, które pozwolą na pozyskanie wysokiej jakości surowców wtórnych z pojazdów wycofanych z eksploatacji. To dopiero początek rewolucji.

Projekt Car2Car: krok w stronę zrównoważonej przyszłości

Projekt Car2Car to inicjatywa mająca na celu zwiększenie udziału surowców wtórnych w produkcji nowych modeli. BMW planuje dostarczyć 500 pojazdów wycofanych z eksploatacji, które będą poddane różnym metodom recyklingu. Do projektu trafią prawie wszystkie modele produkowane przez niemiecki koncern – od małych samochodów marki Mini, aż do ekskluzywnych Rolls-Royce’ów. Będą tam pojazdy z różnymi rodzajami napędu, zarówno z silnikami spalinowymi, jak i elektrycznymi.

Wszystkie te pojazdy zostaną poddane różnorodnym technikom recyklingu, m.in. technologiom cyfrowym oraz tym opartym na sztucznej inteligencji. Pozwoli to zautomatyzować oraz przyspieszyć cały proces. Umożliwi to ocenę, które metody są najbardziej efektywne i umożliwiają najszybsze pozyskanie materiałów bez utraty ich jakości. Proces demontażu prawdopodobnie również będzie częściowo lub w znacznym stopniu zautomatyzowany. Producent chce wykorzystać w nich technologie robotyczne.

projekt Car2Car załoga BMW (źródło: press.bmwgroup)
Projekt Car2Car załoga BMW (źródło: press.bmwgroup)

Nowoczesne samochody zbudowane z myślą o przyszłości

Celem BMW Car2Car jest zastosowanie surowców pozyskanych dzięki innowacyjnym metodom recyklingu w budowie nowych samochodów. Możemy się spodziewać, że nawet 50 procent materiałów używanych do produkcji nowego samochodu będzie pochodziło z odzysku. To otwiera drogę do ekologicznej i zrównoważonej przyszłości motoryzacji, która właśnie staje się coraz bardziej zielona.

Współpracując z branżą recyklingową, firma stawia na innowacyjne technologie, takie jak cyfrowa technologia czy sztuczna inteligencja, aby uczynić proces recyklingu bardziej efektywnym i ekologicznym.

Gigantyczne wsparcie ze strony rządu Niemiec

Niemiecki rząd docenił wysiłki Grupy BMW i postanowił wesprzeć projekt Car2Car kwotą 6,4 miliona euro. Takie zaangażowanie instytucji państwowej pokazuje, jak ważna jest inwestycja w zrównoważony rozwój i przyszłość motoryzacji. Zastosowanie innowacyjnych metod recyklingu może pomóc w osiągnięciu celów związanych ze zmniejszeniem emisji gazów cieplarnianych i ochroną środowiska.