AI uczy się grać w Minecrafta (źródło: Voyager)
AI uczy się grać w Minecrafta (źródło: Voyager)

Voyager – bot AI dla Minecrafta

Badacze sztucznej inteligencji stworzyli bota do popularnej gry Minecraft. Twór samodzielnie uczy się, w jaki sposób grać, a pomaga mu w tym model językowy GPT-4. Co potrafi nowe narzędzie?

W jaki sposób Voyager uczy się grać?

Voyager jest eksperymentalnym systemem, stanowiącym „agenta”, jednak poruszającym się w oparciu o sztuczną inteligencję, a konkretnie o GPT-4. Bot, stworzony na potrzeby przejścia Minecrafta, samodzielnie pojął, jakie czynności należy realizować, aby zajść w grze coraz dalej.

AI uczy się grać w Minecrafta (źródło: Voyager)
AI uczy się grać w Minecrafta (źródło: Voyager)

Było to możliwe dzięki jednemu z nowszych modeli językowych opracowanych przez Open AI, znanym jako GPT-4. Voyager zadawał pytania sztucznej inteligencji o to, co ma zrobić na kolejnych etapach, aby jego czynności były skuteczne.

Przykładowo, gdy bot natrafił na potwory, przesłał monit z zapytaniem o to, w jaki sposób powinien się zachować. Narzędzie AI, na podstawie wyszukiwań w swoich zasobach, zasugerowało zebranie kamienia oraz drewna, w celu stworzenia miecza, a następnie przystąpienia do walki, aby pokonać napotkane potwory.

Bot nie działa jako typowy gracz, a jego procesy opierają się o pisanie kodów dla przejścia poszczególnych etapów Minecrafta.

Narzędzie, które sukcesywnie gromadzi informacje

Uzyskane wiadomości, realizacja ich w grze i skuteczność, trafiają do biblioteki umiejętności, gdzie sukcesywnie zbierane są sposoby na wykonanie następnych zadań. Dzięki temu, w kolejnych krokach, jeśli czynności się powtarzają, nie jest konieczne zadawanie tych samych pytań do bota AI.

Nowo opracowany bot sztucznej inteligencji, dedykowany dla Minecrafta, powstał przy udziale naukowców z NVIDIA, Caltech, UT Austin, Stanford oraz ASU, a jego wysoka skuteczność silnie przewyższa dotychczas istniejące systemy AI.

Sztuczna inteligencja i jej narzędzia nieustannie zadziwiają, a najnowsze odkrycia naukowców i skuteczność Voyagera pokazała jak ogromny potencjał mechanizmów AI jest jeszcze do odkrycia. Kolejne badania i doskonalenie modeli z czasem mogą wdrożyć w nasze życie prawdziwe automatyzacje, które znacząco uproszczą funkcjonowanie i pracę.