Łazik FLEX (źródło: astrolab)
Łazik FLEX (źródło: astrolab)

To największy łazik, jaki odwiedzi księżyc

Łazik księżycowy FLEX weźmie udział w misji księżycowej SpaceX w 2026 roku. Nowy, sprawny i wszechstronny pojazd jest trzy razy cięższy od poprzedników.

Eksploracja kosmosu i planet się rozkręca

Naukowcy i inżynierowie chcą badać kosmos szybciej, wydajniej i skuteczniej. Po udanych misjach Curiosity pracujemy nad bardziej ekonomicznymi rakietami, wytrzymałymi systemami badawczymi i kompaktowymi łazikami kosmicznymi. Najnowszy model firmy Astrolab nie jest jednak małym samochodzikiem do wykonywania pomiarów — to jak dotąd największy pojazd księżycowy w historii, ważący około dwie tony.

Astrolab ogłosił zawarcie umowy ze Space Exploration Technologies na transport pojazdu Astrolab Flexible Logistics and Exploration (FLEX) podczas przyszłej misji na Księżyc w 2026 roku. Łazik, dzięki dużej masie, ma zwiększoną pojemność, co otwiera wiele nowych perspektyw dla badań naukowych i przedsięwzięć biznesowych na powierzchni Księżyca. Astrolab podpisał już wiele umów z klientami na ładunki tej misji, ale nie zdradza szczegółów dotyczących współprac.

Wszechstronny pojazd do zadań specjalnych

W przeszłości łaziki planetarne były budowane na zamówienie dla każdej misji. Jednak, wraz z szybkim wzrostem częstotliwości startów i znacznym wzrostem ładowności rakiety nośnej, indywidualne podejście do projektowania kosmicznych dwuśladów nie jest już wykonalne ani wydajne.

Dlatego Astrolab stworzył FLEX jako modułowy system do transportu i rozmieszczania ładunków. Astrolab ma na celu zademonstrowanie korzyści płynących z posiadania wysoce sprawnego i wszechstronnego pojazdu na powierzchni Księżyca w celu tworzenia infrastruktury, prowadzenia badań naukowych o wysokim priorytecie oraz instalowania demonstracji technologii i innego specjalistycznego sprzętu.

Stworzyliśmy system logistyczny, który może pomieścić szeroką gamę ładunków. Oczekujemy, że takie podejście pomoże w utworzeniu stałej placówki księżycowej na Księżycu po niższych kosztach i w krótszym czasie niż wcześniej przewidywano. Cieszymy się, że ta umowa ze SpaceX pozwoli Astrolabowi zademonstrować zalety łazika FLEX i jego modułowego systemu ładunku.

Jaret Matthews, założyciel i dyrektor generalny Astrolab

Oprócz możliwości kontrolowania FLEX z Ziemi, Astrolab tak zaprojektował urządzenie, aby funkcjonowało jako bezciśnieniowy transporter dla załogi składającej się z dwóch osób na powierzchni Księżyca. Projekt spełnia wymagania NASA dotyczące pojazdów księżycowych.

Astrolab w zeszłym roku rozpoczęło intensywne testy łazika na kalifornijskiej pustyni. Częścią testów są operacje załogowe i telerobotyczne, rozmieszczanie szeregu ciężkich ładunków, działania naukowe z robotem oraz testy inżynieryjne zdolności poruszania się w trudnym terenie.