Łazik Iris (Źródło: twitter)
Łazik Iris (Źródło: twitter)

Ten maluch to pierwszy amerykański łazik księżycowy… i nie należy do NASA!

Studenci Carnegie Mellon University wystrzelą na Księżyc mały, lekki łazik z podwoziem i kołami z włókna węglowego. Cała misja będzie kontrolowana przez studentów, wykładowców i absolwentów uczelni.

Wyścigi w kosmos

W eksploracji kosmosu, jego badaniu i pracach nad technologiami, mającymi nam ułatwić podróże kosmiczne, biorą udział zarówno małe, jak i duże firmy i koncerny. Wśród nich są też ośrodki akademickie, testujące własne rozwiązania i prowadzące własne badania. Pierwszy raz jednak w kosmos wybiera się łazik w całości skonstruowany na uczelni i który w trakcie misji będzie cały czas przez uczelnię kontrolowany.

Studenci, wykładowcy i absolwenci z Carnegie Mellon University przygotowują się do wystrzelenia swojego łazika księżycowego Iris. Podczas gdy NASA dopiero przymierza się wystrzelić swój łazik w listopadzie, a po księżycu jeździ już chiński Yutu-2 – studenci z Pittsburgha planuja rozpoczęcie swojej misji już w maju.

Pracowaliśmy nad tą misją od lat, a wyznaczenie daty startu w kalendarzu to ekscytujący krok. Iris otworzy eksplorację Księżyca i kosmosu, udowadniając, że mały, lekki łazik zbudowany przez studentów może odnieść sukces na Księżycu.

Raewyn Duvall, dowódca misji

Mały, zwinny, studencki

Nad łazikiem pracowało łącznie około 300 studentów. Iris zostanie wysłany na pokładzie księżycowego lądownika Peregrine na rakiecie Vulcan Centaur należącej do United Launch Alliance. Rakieta zostanie wystrzelona z Cape Canaveral na Florydzie i odbędzie miesięczną podróż na Księżyc. Po rozmieszczeniu Iris przeprowadzi 60-godzinną misję, która obejmuje robienie zdjęć i wysyłanie ich z powrotem na Ziemię.

Misja będzie kontrolowana i monitorowana przez Carnegie Mellon na kampusie uniwersyteckim w Pittsburghu. Studenci z zespołu Iris od tygodni prowadzili symulacje misji. Podczas wydarzenia będą pracować na zmiany, aby monitorować łazik i sterować robotem w różnych sytuacjach.

Oprócz wysłania łazika na Księżyc przed NASA, Carnegie Mellon University jako pierwszy wyśle też w kosmos księżycowe muzeum – projekt MoonArk. Instalacja składa się z komór wykonanych z tytanu, platyny i szafiru, które zawierają setki obrazów, wierszy, muzyki, nanoobiektów, mechanizmów i próbek z Ziemi.

Wystrzelenie i rozpoczęcie misji ma się odbyć 4 maja.