Lockheed Martin demonstruje system naprawczych rojów satelitarnych
Źródło: geralt/Pixabay

Lockheed Martin demonstruje system naprawczych rojów satelitarnych

Amerykański koncern zbrojeniowy zaprezentował system do przeprowadzania wysoce zautomatyzowanych operacji spotkania, zbliżenia i serwisowania wielu drobnych satelitów.

Satelity – nasze oczy i uszy w kosmosie

Choć dokonujemy niesamowitych postępów w technologiach kosmicznych, a na orbitę wylatują coraz bardziej zaawansowane statki kosmiczne, satelity niezmiennie pozostają jednym z najpewniejszych sposobów na wgląd w otoczenie Ziemi i dostarczenie wielu bardzo ważnych usług. Wciąż jednak bardzo trudnym pozostaje proces naprawiania i serwisowania tych urządzeń. Amerykański koncern technologiczny Lockheed Martin proponuje ciekawe rozwiązanie powyższego problemu.

Firma zaprezentowała, w jaki sposób wysoce zautomatyzowane CubeSaty mogą unowocześniać i obsługiwać coraz powszechniejsze konstelacje małych satelitów. LM LINUSS składa się z urządzeń CubeSat LM 50 2U wielkości tostera, które przeznaczone są do przeprowadzania wysoce zautomatyzowanych operacji spotkania i zbliżenia z innymi satelitami w przestrzeni kosmicznej. Podczas niedawnej demonstracji jeden CubeSat działał jako cel pasywny, podczas gdy drugi pełnił rolę urządzenia serwisowego. Wykorzystując algorytmy nawigacji online i sztuczną inteligencję, pojazd serwisowy z powodzeniem zbliżył się do celu i spotkał się z nim.

System satelitów Lockheed Martin (źródło: lm)
System satelitów Lockheed Martin (źródło: lm)

Rój automatycznie będzie się serwisował

Wystrzeliwanie urządzeń w kosmos jest drogą zabawą i często bardziej opłaca się porzucić sprawne urządzenie z powodu awarii. Firmy technologiczne już zaczęły wprowadzać jednostki naprawcze, zdolne do podłączenia się do starzejących się i niesprawnych satelitów, a następnie działać jako moduły serwisowe. To wystarczy w przypadku dużych maszyn używanych do utrzymywania globalnych sieci komunikacyjnych, problem zaczyna się jednak w przypadku mikrosatelitów wielkości bochenka chleba. No rozwiązanie Lockheed Martin po wdrożeniu pozwoli na aktualizację, naprawę i serwis również tych zasobów orbitalnych.

Pionier LM LINUSS jest doskonałym przykładem tego, jak Lockheed Martin inwestuje w innowacje w prawdziwym świecie. Zwinny rozwój, operacje w chmurze i małe platformy połączyły się szybko na orbicie, gdzie odbywał się prawdziwy test technologii.

Johnathon Caldwell, Lockheed Martin, wiceprezes i dyrektor generalny Military Space

W trakcie testów inżynierom udało się także sprawdzić oprogramowanie do dowodzenia i kontroli misji oraz oprogramowanie SmartSat od utrzymywania połączenia dla telemetrii, śledzenia i kontroli. Zweryfikowano również układ napędowy o niskiej toksyczności i komponenty wydrukowane w 3D.