Termostat Google Nest (Źródło: Google)
Termostat Google Nest (Źródło: Google)

Najtańszy termostat Google Nest już uzbrojony w Matter

Google doposażył termostat w obsługę standardu Matter. Wsparcie będzie powoli wdrażane w ciągu najbliższych tygodni.

Google zabiera, ale i dodaje

Po przykrych wieściach, dotyczących wycofania urządzeń bezpieczeństwa Nest, czas na trochę nowości od technologicznego molocha. Google właśnie ogłosiło dodanie do termostatów Nest nowej funkcji – obsługi standardu komunikacyjnego Matter.

Dla niewtajemniczonych – Nest to producent programowalnej, samouczącej się, sterowanej czujnikami automatyki domowej i marka przejęta przez Google w 2014 roku. Firma po dziś dzień dostarcza Google szeroki wachlarz akcesoriów dla Smart Home i jest powoli integrowana z Matter – nowym rodzajem standardu łączności o otwartym kodzie źródłowym.

Standard ten pozwala na elastyczne komunikowanie się lokalnie urządzeń różnych producentów i marek, tworząc więcej połączeń między większą liczbą obiektów, upraszczając programowanie dla producentów i zwiększając kompatybilność dla konsumentów.

Teraz standard ten obsługują urządzenia kontroli temperatury Nest. W ciągu najbliższych tygodni aktualizowane będą kolejne sprzęty.

Termostat Google Nest (Źródło: Google)
Termostat Google Nest (Źródło: Google)

Znany termostat z nowymi funkcjami

Choć z termostatami Nest można już było łączyć się za pomocą takich systemów, jak Alexa i Samsung SmartThings, to dzięki Matter urządzenie będzie mogło komunikować się lokalnie, co sprawi, że proces będzie szybszy i bardziej niezawodny. Korzystając z Matter, posiadacze urządzeń Apple będą mogli sterować temperaturą w swoim domu / biurze za pomocą aplikacji Home lub asystenta Siri.

Konieczne do tego będzie wygenerowanie kodu parowania, aby sparować termostat z inną aplikacją lub urządzeniem Matter. W tej całej beczce miodu są 2 łyżki dziegciu. Po pierwsze aplikacja Google Home na iOS nie została jeszcze zaktualizowana o Matter, więc niemożliwe jest sparowanie kontrolerów z innym urządzeniem za pomocą iPhone’a.

Po drugie Google wprowadza kompatybilność z Matter tylko dla termostatu Nest 2020. Firma nie podała żadnych informacji o tym, czy Nest Learning Thermostat i Thermostat E uzyskają taką samą kompatybilność i kiedy to nastąpi.