HomePod Mini (źródło: Apple)
HomePod Mini (źródło: Apple)

HomePod da znać o aktywowaniu się czujnika dymu lub czadu

Apple wprowadza aktualizację, która pozwala w głośniku HomePod uruchomić funkcję rozpoznawania dźwięku alarmu czujnika dymu oraz tlenku węgla. Opcja ta trafia do wszystkich generacji inteligentnych głośników.

Wykryje alarmy i powiadomi domowników o zagrożeniu

Inteligentne głośniki Apple otrzymały najnowszą aktualizację, dzięki której inteligentny głośnik ostrzeże użytkowników o uruchomieniu się czujnika dymu lub tlenku węgla. Funkcja ta została już ogłoszona podczas wprowadzenia drugiej generacji HomePodów, o czym wspominaliśmy w styczniu tego roku. Teraz jednak, dzięki aktualizacji, opcja ta jest dostępna zarówno dla najnowszego głośnika Apple, jak i pierwszej generacji oraz wersji Mini.

Działanie tej funkcji opiera się o rozpoznawanie dźwięku. Inteligentny głośnik nasłuchuje dźwięku alarmu, który nie musi być podłączony do Internetu. Odbywa się to tak, jak w przypadku nasłuchiwania polecenia „Hey Siri” czy innego rodzaju asystentów głosowych. Gdy któryś ze specyficznych dla alarmu dźwięków zostanie wykryty, głośnik przesyła powiadomienie na urządzenie mobilne użytkownika.

Jak uruchomić nową funkcję HomePoda?

Apple zaznacza, że nie należy polegać na tych urządzeniach w przypadku zagrożenia życia i zdrowia, jednak jest to bardzo fajna i istotna funkcja, szczególnie dla osób mających problemy ze słuchem. Ponadto użytkownicy mają możliwość monitorowania domu podczas nieobecności domowników.

HomePod 2. gen (źródło: Apple)
HomePod 2. gen (źródło: Apple)

Zdolność głośnika do wykrywania alarmu, w połączeniu z uruchomionymi już czujnikami do pomiarów temperatury i wilgotności, może faktycznie ostrzec przed ewentualnym pożarem. Jeśli posiadamy również kamery, możemy w prosty sposób zweryfikować skuteczność alarmu i odpowiednio zareagować.

Aby uruchomić funkcję konieczne jest zaktualizowanie systemu iOS do wersji 16.4, która została udostępniona na początku tego miesiąca. W aplikacji Home natomiast należy zaktualizować swoje urządzenia.