Pionowe ogniwa fotowoltaiczne Verpa (źródło: AirWater)
Pionowe ogniwa fotowoltaiczne Verpa (źródło: AirWater)

Genialne: oszczędzają miejsce i produkują energię. Ogniwa fotowoltaiczne na parkingach

Niemiecka i japońska firma zdołały opracować nowy rodzaj ogniw fotowoltaicznych, które dzięki pionowemu ułożeniu zajmują niewielką powierzchnię. Mogłyby doskonale sprawdzić się na parkingach.

Panele, którym niestraszny śnieg

Opracowano nowy rodzaj systemu fotowoltaicznego, który dedykowany jest dla parkingów. Jego budowa wyróżnia się na tle innych instalacji, ze względu na pionowe ułożenie paneli. Autorem tej technologii jest niemiecki producent Luxor Solar oraz japońska firma AirWater.

Ułożone w pionie systemy fotowoltaiczne, nazywane Verpa, zajmują mniej miejsca, co jest ich niewątpliwą zaletą. Panele posadowione zostały na stojakach firmy Next2Sun, natomiast połączenia modułów wywodzą się z firmy Luxor Solar. Ogniwa fotowoltaiczne umieszczane są na wysokości powyżej dwóch metrów, co zapewnia większe bezpieczeństwo.

Producenci wśród zalet, poza minimalnym zajmowaniem przestrzeni, wspominają także o niskich kosztach instalacji, konserwacji czy ułatwionym oczyszczaniu ich. Ogniwa te polecane są również dla lokalizacji, w których pojawiają się znaczące opady śniegu, gdyż ich pionowe ułożenie nie pozwala na osadzanie się białego puchu.

Pionowe ogniwa fotowoltaiczne Verpa (źródło: AirWater)
Pionowe ogniwa fotowoltaiczne Verpa (źródło: AirWater)

Modułowe ogniwa fotowoltaiczne

System sprzedawany będzie w modułach, charakteryzujących się mocą rzędu 920 W. Wymiary pojedynczego panelu dwustronnego wynoszą 2280 mm na 4633 mm, natomiast możliwe jest połączenie ze sobą 13 jednostek, których całkowita moc osiąga ponad 35 kW.

Jak twierdzi dyrektor generalny firmy Solar KK, różnice w rocznej produkcji energii przez tego typu system, w porównaniu do tradycyjnych paneli płaskich ułożonych w pozycji pochylonej, nie są znaczące.

Na terenie Japonii już w maju br. ma ruszyć sprzedaż tych nowych jednostek, a pierwsza z instalacji demonstracyjnych pojawiła się w mieście Sapporo, gdzie zainstalowana moc wyniosła ponad 25 kW. Takie rozwiązania są niezwykle istotne, szczególnie dla Japonii, której powierzchnia użytkowa jest mocno ograniczona. Co ciekawe, kraj ten ma największą zainstalowaną moc wytwarzania energii fotowoltaicznej, przypadającej na powierzchnię mieszkalną w wysokości 470 kW/km2.