Microsoft ogłosił, że jego asystent w postaci aplikacji na Windowsa odchodzi do lamusa. Cortana nie otrzyma już wsparcia w systemie Windows, jednak to nie oznacza braku obsługi głosowej i szeregu strat. Firma podała użytkownikom kilka alternatyw opartych o sztuczną inteligencję.
Asystent głosowy jako wsparcie na każdym etapie korzystania z urządzeń
Obsługa głosowa komputera, telewizora, smart głośników i innych inteligentnych urządzeń bardzo często opiera się o głosowych pomocników. Wśród nich można wymienić Asystenta Google, Siri z Apple czy Alexa z Amazona, a także Cortanę, spod skrzydeł Microsoftu. Teraz jednak pojawiły się nad nią ciemne chmury.
Przedsiębiorstwo ogłosiło, że od sierpnia br. nie będzie już obsługiwało Cortany jako samodzielnej aplikacji. W zamian za głosowego asystenta użytkownicy mają zostać wyposażeni w liczne zaawansowane funkcje pomocnicze, wprowadzane do systemu Windows oraz przeglądarki Edge, oparte o sztuczną inteligencję. Podobnie sytuacja ma się w przypadku zadań, kalendarza czy wiadomości e-mail.
Asystent ten ma natomiast pozostać dla użytkowników w aplikacjach dla urządzeń mobilnych, jak Outlook, Teams, Teams display, Teams rooms. W innych miejscach, gdzie mógł być przydatny dla większej liczby osób, Microsoft wprowadzi inne formy głosowe.
Alternatywy dla Cortany od Microsoftu
Windows 11 oferuje teraz funkcję dostępu głosowego, sterowania komputerem, a także pisania wszelkich tekstów przy użyciu głosu. Dzięki tej opcji użytkownicy mogą również otwierać czy przełączać się pomiędzy poszczególnymi aplikacjami, korzystać z przeglądarki, a także czytać i pisać maile. Co istotne, obsługa głosowa funkcjonuje też w trybie offline.
Jako wsparcie i formę jednego z narzędzi zastępczych dla Cortany Microsoft podaje także Chatbota Binga, który działa w oparciu o sztuczną inteligencję oraz liczne, zaufane źródła. Ponadto wśród dodatkowych funkcji pojawia się też Microsoft 365 Copilot, który wspomaga w zarządzaniu, edytowaniu i udostępnianiu prywatnych danych, lokowanych w kalendarzach, mailach czy dokumentach.
Windows Copilot jednak, póki co, dostępny w wersji zapoznawczej, wspomaga możliwości sztucznej inteligencji, współpracując z Bingiem i wtyczkami opracowanymi przez inne firmy.