XQ-58A Valkyrie Dron (screen, Youtube)
XQ-58A Valkyrie Dron (screen, Youtube)

Sztuczna inteligencja za sterami. Udany lot drona XQ-58A Valkyrie

Laboratorium Badawcze Sił Powietrznych USA (AFRL) z dumą ogłosiło udany lot drona bojowo-zwiadowczego XQ-58A Valkyrie, a wszystko bez udziału ludzkiego pilota. Cały przelot trwał około trzy godziny. Test odbył się 25 lipca na kompleksie szkoleniowym na Florydzie (Eglin Test and Training Complex). Algorytmy, które sterowały maszyną, były doskonalone przez miliony godzin symulacji i testy naziemne.

Dwa lata badań i rozwoju

Ten eksperyment jest wynikiem dwóch lat pracy między zespołem Skyborg Vanguard, składającym się z personelu AFRL, oraz Centrum Zarządzania Cyklem Życia Sił Powietrznych (AFLCMC). Celem tej współpracy było stworzenie bezzałogowych samolotów myśliwskich.

Ciekawe jest to, że Valkyrie ma spełniać rolę tzw. „lojalnego skrzydłowego”. Będzie to wsparcie dla załogowych samolotów F-22 i F-35, które będą współpracować z automatycznym dronem. To nie tylko rewolucyjna zmiana, ale także początek nowej ery w lotnictwie wojskowym.

XQ-58A Valkyrie Dron (screen, Youtube)
XQ-58A Valkyrie dron (screen, Youtube)

Dron XQ-58A został zaprojektowany w sposób modułowy, co pozwala na łatwą konfigurację do pełnienia różnorodnych zadań. Może to obejmować działania związane z wywiadem, obserwacją i rozpoznawaniem, ale także walkę elektroniczną czy służenie jako przekaźnik łączności. Co więcej, ta innowacyjna maszyna ma możliwość transportowania mniejszego bezzałogowca, co dodatkowo zwiększa jej wszechstronność i potencjał operacyjny.

Wyróżnia się zdolnością do startu z praktycznie dowolnego miejsca, niezależnie od obecności pasa startowego. Odbywa się to za pomocą wyrzutni zamontowanej na przyczepie oraz dodatkowych silników rakietowych. Dzięki zasięgowi wynoszącemu 5600 km i pułapowi serwisowemu na poziomie 14000 m, Valkyrie może być wykorzystywany w różnorodny sposób. Po wykonaniu misji jest w stanie wrócić do wyznaczonego miejsca i bezpiecznie wylądować, korzystając z wysuwalnych spadochronów oraz poduszek powietrznych.

Dron XQ-58A (Źródło: https://www.eglin.af.mil/News/Article-Display/Article/3282219/xq-58a-launches-at-eglin/)
Dron XQ-58A (źródło: eglin.af.mil)

Osiągnięcie kluczowe dla Departamentu Obrony

Dla Departamentu Obrony, odpowiedzialne wykorzystanie sztucznej inteligencji jest kluczowe. Poprzez łączenie technologii komputerowych, modelowania i symulacji oraz testów sprzętu w pętli, możliwe jest szkolenie agenta AI do bezpiecznego sterowania bezzałogowym samolotem XQ-58.

Udany lot jest nie tylko technicznym osiągnięciem, ale również sygnałem, że sztuczna inteligencja odgrywa coraz większą rolę w przyszłym prowadzeniu działań wojennych.