Dron XQ-58A (Źródło: eglin.af.mil)
Dron XQ-58A (Źródło: eglin.af.mil)

Amerykańskie Siły Powietrzne testują drony bojowe szybkiego startu

XQ-58A Valkyrie to wielozadaniowe drony bojowe Amerykańskich Sił Powietrznych. Niedawno przeprowadzono udane testy szybkiego startu zaawansowanych technologicznie maszyn. Są… katapultowane.

Wielozadaniowe drony przyszłością pola bitwy

Jednym z najbardziej oczywistych zastosowań dla dronów i robotów jest pole walki. Możliwość toczenia konfliktów bez narażania życia i zdrowia swoich zasobów ludzkich to ogromny atut stosowania maszyn. Pomimo powstawania coraz skuteczniejszych środków obrony przeciw nimdrony, zwłaszcza latające, określane są jako przyszłość i najlepszy partner żołnierza.

Konieczne jest jednak wypracowanie skutecznych metod transportu i odpalania statków bojowych. Amerykańskie Siły Powietrzne postawiły na tym polu duży krok, z sukcesem wystrzeliwując swoje XQ-58A Valkyrie ze specjalnie do tego przystosowanych katapult.

Dron XQ-58A (Źródło: https://www.eglin.af.mil/News/Article-Display/Article/3282219/xq-58a-launches-at-eglin/)
XQ-58A (źródło: Eglin Air Force Base)

Opracowane przez firmę Kratos Defence and Security Solutions z San Diego w Kalifornii, XQ-58A Valkyrie jest określane mianem „poświęcalnego drona”. Oznacza to, że maszyna jest przeznaczona do ryzykownych misji na spornych obszarach, ale nie jest również całkowicie zbędna. Odzyskanie maszyny jest równie ważne, aby można ją było ponownie wykorzystać.

XQ-58A ma konstrukcję modułową i może być skonfigurowany do różnych ról: od wywiadu, obserwacji i rozpoznania po walkę elektroniczną lub po prostu działanie jako przekaźnik łączności. Dodatkowo statek ma zdolność przenoszenia ładunku w postaci mniejszego bezzałogowca.

Dron XQ-58A (Źródło: https://www.eglin.af.mil/News/Article-Display/Article/3282219/xq-58a-launches-at-eglin/)
XQ-58A (źródło: Eglin Air Force Base)

Maszyna zdolna do startu z dowolnego miejsca

XQ-58A ma zasięg 5600 km i pułap serwisowy 14000 m. Najważniejszym aspektem działania maszyny jest jednak to, w jaki sposób można ja efektywnie wykorzystać bez pasa startowego. Do wystrzelenia dron wykorzystuje wyrzutnię montowaną na przyczepie oraz podczepiane silniki rakietowe. Po zakończeniu misji może wrócić do wybranego miejsca i opuścić się na ziemię dzięki wysuwanym spadochronom oraz poduszkom powietrznym, a następnie przetransportowany przy pomocy wózka.

XQ-58A docelowo ma służyć nie tylko jako samodzielnie działająca jednostka, ale także jako skrzydłowy innych myśliwców, np. F-16.