WB X-Fronter
WB X-Fronter

Wygląda jak latający termos, a jest najnowszym wielozadaniowym dronem rozpoznawczo-bojowym

GRUPA WB to wiodący polski producent nowoczesnych rozwiązań technicznych, który wciąż opracowuje nowe projekty, zwiększając tym między innymi mobilność oraz obronność naszego kraju. Właśnie zaprezentowało najnowszą platformę bezzałogową, czyli osobistego wielozadaniowego drona rozpoznawczo-bojowego X-FRONTER. Choć wyglądem przypomina termos, to skrywa w sobie zaawansowane funkcje.

X-FRONTER – najnowszy polski dron bojowy

X-FRONTER po rozłożeniu wygląda jak typowy czterowirnikowy quadcopter z symetrycznie rozmieszczonymi ramionami wokół walcowatego kadłuba. Natomiast złożony na myśl przywołuje… termos. I to wcale nie taki ogromny, gdyż jego wymiary to 300 mm wysokości i 90 mm średnicy.

Chowające się ramiona z zamontowanymi silnikami i śmigłami sprawiają, że transport i przechowywanie urządzenia nie stanowi problemu. Brak wystających elementów pozwala zapobiec wystąpieniu potencjalnych uszkodzeń przy przenoszeniu. Z powodzeniem może zostać dołączony do osobistego wyposażenia żołnierzy.

Jak działa X-Fronter?

Jego start bez problemu może obywać się bezpośrednio z ręki. W ten sam sposób może również wyglądać lądowanie. Warto jednak podkreślić to, że producent przewidział również opcję startu z wyrzutni, która dodatkowo jest w stanie naładować drona w razie potrzeby. Oczywiście ma to też dodatkowe plusy szybszego nabrania wysokości, a finalnie rozeznanie w terenie również nabieratempa.

Główny moduł X-FRONTERA to wymienny moduł „misyjny”, w którym zainstalowana została kamera dzienna oraz termowizyjna. Istnieje możliwość zamiany ich na inne wyposażenie, na przykład głowicę bojową z ładunkiem wybuchowym czy też moduł znacznikowy. Może być nim flara, ładunek dymny lub marker podczerwieni. Jest to przydatne szczególnie na polu bitwy, gdyż w ten sposób może zostać oznaczony cel planowanego ataku.

Sterowanie dronem oraz funkcje

X-FRONTER może być sterowany na dwa sposoby. Pierwsze to sterowanie ręcznie przez osobę odpowiedzialną za jego działanie. Drugie natomiast pozwala na pełną automatyzację urządzenia, wtedy porusza się on po zaplanowanej trasie. Może być również włączony do systemu ochrony perymetrycznej AMSTA, który ma na celu ochronę infrastruktury krytycznej oraz granic państwowych.

Producent przewidział także możliwość działania X-FRONTERA w roju dronów współpracujących ze sobą. Wtedy następuje automatyczna separacja między innymi osobistymi bezzałogowcami. Dodatkowo wpierane są przez specjalny algorytm, który omija przeszkody na drodze. Można im również przypisać różne zadania, wliczając w to rolę lidera kierującego rojem czy atak na wroga przy użyciu głowicy bojowej.