pożar (źródło: Ylvers, Pixabay)
Pożar (źródło: Ylvers, Pixabay)

Dron odporny na ciepło wspomoże akcje strażackie

Naukowcy ze szwajcarskiego laboratorium Empa oraz Imperial College w Londynie opracowali drona, który jest na tyle ognioodporny, aby wedrzeć się do płonącego budynku. Urządzenie może przeprowadzać analizę źródła zagrożenia nawet z bliskich odległości, a następnie poinformować strażaków o czyhających na nich zagrożeniach.

Dron, który wspomoże strażaków przed misjami ratunkowymi

Badacze ze Szwajcarii i Wielkiej Brytanii połączyli swoje siły i zdołali stworzyć ognioodpornego drona, który jest w stanie wlecieć do płonących pomieszczeń i budynków, a także w pobliże lasów. Jego zadaniem jest przeanalizowanie sytuacji w miejscach objętych ogniem i poinformowanie służb o istniejących zagrożeniach. Taka metoda ma nie tylko ułatwić strażakom przeprowadzenie działań ratunkowych, ale przede wszystkim uchronić ich przed niebezpieczeństwem.

Jak wynika z informacji udzielonych przez naukowców, temperatura wewnątrz płonącego budynku może dochodzić nawet do tysiąca stopni Celsjusza. Dlatego tak istotne jest, aby służby zapoznały się z sytuacją, która ich czeka, unikając zbyt ryzykownych działań.

Dron odporny na ciepło (źródło: EMPA)
Dron odporny na ciepło (źródło: EMPA)

Na czym polega praca i działanie ognioodpornych bezzałogowych statków powietrznych?

Do zadań odpornego na ciepło drona będzie należało dostarczenie wstępnych danych na temat tzw. gorących punktów, lokalizacji i rozmieszczenia źródeł ognia, a także innych zagrożeniach oraz ludziach, znajdujących się w budynku.

Drony już od jakiegoś czasu wspomagają służby w groźnej pracy, wykonują zdjęcia lotnicze, gaszą pożary czy wznoszą węże strażackie na wysokie budynki, jednak urządzenia te nie są tyle odporne, aby zbliżyć się do pożaru lub wlecieć do budynku objętego ogniem.

Tradycyjne bezzałogowe statki powietrzne są wykonane z materiałów, które wręcz topią się pod wpływem wysokich temperatur. Dlatego też maszyny, opracowane przez zespoły naukowców, zostały zabezpieczone zsyntetyzowaną izolacją, która jest w stanie skutecznie ochronić silniki, akumulatory, czujniki oraz pozostałą elektronikę. Materiał ten to aerożel poliimidowy, który charakteryzuje się lekkością oraz porowatością.

Dron odporny na ciepło (źródło: EMPA)
Dron odporny na ciepło (źródło: EMPA)