wimbledon (źródło: davidkenny91, Pixabay)
wimbledon (źródło: davidkenny91, Pixabay)

Rewolucyjne nowości w Wimbledonie: komentarze podparte sztuczną inteligencją

Wimbledon, jeden z najbardziej prestiżowych turniejów tenisowych na świecie, otwiera się na innowacyjne technologie, które mają na celu wzbogacenie doświadczeń widzów. We współpracy z IBM wprowadza w tym roku komentarze zasilane przez sztuczną inteligencję. Podejście to ma na celu dostarczyć fanom nowe spojrzenie na rozgrywane mecze, gwarantując niezrównane doświadczenie dla miłośników tenisa.

AI podnosi Wimbledon na wyższy poziom

Platforma Watson AI firmy IBM, specjalnie przeszkolona w subtelnym języku tenisa, ma odpowiadać za komentarze audio i napisy generowane przez AI dla swoich wideo z najważniejszych momentów online. Ta nowa oferta będzie dostępna w aplikacji i na stronie internetowej Wimbledonu, zapewniając doświadczenie wciągające i informacyjne, które wykracza poza tradycyjną obsługę.

Aby nadać życie komentarzom sportowym, zebrano bogate dane z różnych źródeł na korcie. Obejmuje to dane śledzenia piłki, dane śledzenia graczy oraz analizę strzałów wykonanych z różnych obszarów kortu. Zebrane informacje są następnie przetwarzane przez modele AI IBM, które generują komentarze w naturalnym języku, specjalnie dostosowane do języka tenisa i unikalnego doświadczenia Wimbledonu. Mogą one płynnie przekształcić się w niemal natychmiastowy komentarz audio, zanurzając fanów w akcję.

Siła AI w analizie tenisowej

Sztuczna inteligencja IBM już od dawna jest integralną częścią operacji Wimbledonu, przyczyniając się do funkcji, takich jak indeks siły zawodników, który analizuje ich wydajność. Na tej podstawie, obsługa turnieju będzie teraz zawierała analizę gry pojedynczej opartą na AI. Badając drogę zawodnika do finału, pomoże fanom odkryć potencjalne niespodzianki i anomalie, które mogą nie być oczywiste tylko na podstawie rankingu.

IBM AI draw analysis (źródło: IBM/Wimbledon)
IBM AI Draw Analysis — statystyka w tenisie (źródło: IBM/Wimbledon)

Wprowadzenie komentarzy AI przez Wimbledon stanowi znaczący kamień milowy na drodze do generowania ich dla wszystkich meczów. To postępowe podejście otwiera drogę do nowej ery wciągającej i wnikliwej obsługi sportowej. Wcześniej, Europejska Unia Nadawców również ogłosiła swoje wykorzystanie technologii klonowania głosu do komentarzy dla Mistrzostw Europy w Lekkoatletyce. Z tą różnicą, że w tamtym przypadku sztuczna inteligencja będzie czytać głosem brytyjskiej lekkoatletki Hannah England materiały zamieszczane na European Athletics Live Blog.