ChatGPT w rowerze (źródło: Urtopia)
ChatGPT w rowerze (źródło: Urtopia)

ChatGPT w rowerze elektrycznym? Czemu nie!

Urtopia, jedna z marek zajmująca się produkcją rowerów elektrycznych, zaprezentowała swój nowy pojazd. Jego technologia jest na tyle rozbudowana, że pozwala na korzystanie z bota głosowego opartego o ChatGPT. W jaki sposób działa i jak może wpłynąć na użytkownika jednośladu?

Sztuczna inteligencja jest już wszędzie

Boty sztucznej inteligencji mają być naszymi towarzyszami w każdej chwili życia. Zazwyczaj do ich użytku wystarczyłby smartfon, który większość z nas zabiera ze sobą dosłownie wszędzie. Wirtualni asystenci głosowi pojawiają się też w samochodach, dzięki czemu wspomagają nas również podczas prowadzenia pojazdu. Okazuje się, że jedna z firm uznała, iż chatbot AI może się przydać nawet wtedy, gdy jesteśmy kierowcami roweru.

Producent Urtopia, znany z elektrycznych jednośladów, podczas tegorocznych targów EUROBIKE 2023 zaprezentował swój najnowszy rower. Wśród innowacyjnych rozwiązań pojawiła się wbudowana nawigacja GPS, zabezpieczenie przed kradzieżą, bezpieczeństwo jazdy oraz rejestracja danych. Ponadto producent postanowił wdrożyć ChatGPT do swojego najnowszego roweru.

ChatGPT w rowerze (źródło: Urtopia)
ChatGPT w rowerze (źródło: Urtopia)

Za co odpowiedzialny jest ChatGPT?

Zadaniem tej technologii jest możliwość wygenerowania przez sztuczną inteligencję odpowiedzi na głosowo zadane pytanie, wypowiedziane w dowolnie wybranym przez użytkownika momencie jazdy. Pomocnik ten może być aktywowany za pomocą jednego przycisku.

Innowacyjne rozwiązanie firmy Urtopia jest naprawdę ciekawe, a korzyści z integracji roweru elektrycznego z ChatGPT są liczne. System może na bieżąco informować kierowcę o aktualnej pogodzie, planowanej trasie, a także stanie realizowanego treningu, zadanych sobie celach fitness czy procesie spalania kalorii.

Mimo to, pojawiają się także negatywne głosy, związane z ochroną prywatności i bezpieczeństwem. Chatbot, mając dostęp do licznych informacji o użytkowniku, może informować inne systemy o położeniu użytkownika czy danych osobowych. Ponadto dodatkowe technologie mogą rozpraszać kierowców jednośladów, generując zagrożenia.