Asystent napędzający do wózka dziecięcego (źródło: Easy-Way)
Asystent napędzający do wózka dziecięcego (źródło: Easy-Way)

Polacy wymyślili napęd do wózka dziecięcego. Pomoże podjechać pod strome wzniesienia

Strome podjazdy, kamieniste drogi i piaszczyste plaże są sporym problemem dla użytkowników wózków dziecięcych. Na horyzoncie pojawiło się jednak rozwiązanie, a jest nim asystent napędzający, zaprojektowany przez polską firmę.

Asystent napędzający wózek dziecięcy

Jednym z urządzeń, w które inwestujemy jako rodzice czy opiekunowie, jest wózek. Zdarza się, że nie jest on taki prosty w użytkowaniu, jak moglibyśmy oczekiwać. Wystarczy krawężnik, nierówny chodnik, spore wzniesienie do pokonania czy kamienisty lub piaszczysty teren, by się zmęczyć, czy sfrustrować.

Na rynku dostępne są już rozwiązania, które nieco odciążają opiekuna i na przykład automatycznie prowadzą wózek lub wspomagają prowadzenie tego typu pojazdów. Jednak najczęściej konieczne jest w takim wypadku zakupienie całkowicie nowego wózka, co wiąże się z dużym wydatkiem. Dlatego też troje przyjaciół z okolic Szczecina stworzyło firmę i zaprojektowało sprzęt, który można przyłączyć do posiadanego już wózka. Jego zadaniem będzie ułatwienie życia rodziców czy opiekunów.

W portfolio nowo powstałej firmy Easy-Way ma pojawić się inteligentny asystent wspomagający prowadzenie dziecięcego wózka. Zadaniem urządzenia ma być pomoc przy standardowym poruszaniu się pojazdem, a więc do tyłu i do przodu oraz w trudnych i wymagających większej siły terenach. Sprawdzi się więc na plażach, kamienistych drogach czy innych, nierównych podłożach. Sprzęt otrzymał różnorodne tryby, w tym automatyczny, który dostosowuje odpowiednią dla danego podjazdu moc.

Funkcjonalność sprzętu Easy-Way

Asystent napędzający montowany jest w bardzo łatwy sposób i pasuje do większości wózków, z którymi można spotkać się na rynku. Jedynym istotnym parametrem, koniecznym do zweryfikowania przez nabywcę, jest rozstaw osi pomiędzy zewnętrznymi krawędziami kół. Musi mieścić się w zakresie od 55 do 65 centymetrów. Choć urządzenie nie jest miniaturowe, jego użycie nie ingeruje w wygodę użytkowania, ergonomię ani estetykę.

Sprzęt marki Easy-Way został wyposażony w hamulec bezpieczeństwa, odpowiedzialny za zatrzymanie wózka, a także alarm informujący użytkownika o wykryciu niepożądanego ruchu. Asystent napędzający ma również dostęp do GPS oraz kamery lokowanej na rączce wózka, która pozwala na obserwację dziecka za pomocą smartfona.

Ciekawym dodatkiem do urządzenia jest też funkcja bujania. Wielu rodziców przyzwyczaiło dziecko do kołysania wózkiem, co pomaga maluchowi zyskać poczucie bezpieczeństwa. Użytkownicy wyposażeni w nowy produkt będą mogli zająć się innymi sprawami, a wózek sam uspokoi czy uśpi malucha.

Asystent napędzający do wózka dziecięcego (źródło: Easy-Way)
Asystent napędzający do wózka dziecięcego (źródło: Easy-Way)

Pomysłodawcy innowacyjnego rozwiązania zgłosili już swój projekt do patentu, a w serwisach społecznościowych pojawiają się filmy i przykłady zastosowania urządzenia. Easy-Way planuje także otworzyć zbiórkę w serwisach crowdfundingowych, takich jak Kickstarter oraz Indiegogo.