Brazylijski urzędnik za pomocą popularnego bota ChatGPT wygenerował rozporządzenie. Opracowany przez AI tekst został przekazany w ręce rady, która jednogłośnie przyjęła i zatwierdziła dokument. Przedstawiciele władzy nie wiedzieli, że materiały zostały stworzone przez sztuczną inteligencję.
Rozwój generatorów AI
Sztuczna inteligencja to potężna technologia, która w tym roku stała się bardzo popularna. Wszystko dlatego, że na rynku pojawiły się narzędzia przeznaczone dla zwykłego użytkownika, a nie tylko dla deweloperów czy przedsiębiorstw. Jednym z najpopularniejszych programów opartych o AI, jakie wzbudziły duże zainteresowanie, jest ChatGPT firmy OpenAI.
Choć potencjał narzędzia jest spory, a chatbot potrafi generować odpowiedzi na nurtujące nas pytania, zdarza się, że jego użyteczność powoduje zamęt i dezinformację. Taka sytuacja miała ostatnio miejsce w Brazylii. W mieście Porto Allegre odkryto, iż urzędnik wykorzystał bota do opracowania rozporządzenia, które zostało przyjęte już w październiku, a dopiero teraz radny miejski przyznał, że jego autorem jest ChatGPT.
ChatGPT jako ustawodawca w Brazylii
Opracowany przez sztuczną inteligencję dokument obejmował propozycje uniemożliwiające pobieranie pieniędzy od podatników za wymianę liczników zużycia wody, gdy zostaną skradzione. Urzędnik Ramiro Rosário, bez wprowadzania edycji, przedstawił projekt stworzony przez bota 35 innym radnym. Oczywiście pozostali uczestnicy rady nie zostali poinformowani, iż dokument został wygenerowany przez produkt OpenAI.
Rosário wytłumaczył swoje postępowanie tym, iż gdyby od razu przyznał się do wykorzystania AI, propozycje nawet nie trafiłyby w ręce rady. Wygenerowany dokument został jednak zatwierdzony, a rozporządzenie opracowane przez ChatGPT jednogłośnie weszło w życie.
„Byłoby niesprawiedliwe wobec społeczeństwa, gdyby narażało się na ryzyko niezatwierdzenia projektu tylko dlatego, że został napisany przez sztuczną inteligencję.”
Ramiro Rosário, brazylijski urzędnik Porto Allegre
Pomysł z Brazylii to nie pierwsze wykorzystanie popularnego bota w ustawodawstwie. Podobnych zabiegów próbowano już w Massachusetts, gdzie senator postanowił poprosić o pomoc ChatGPT w tworzeniu ustawy na temat modeli sztucznej inteligencji.