Claude 2.1 (źródło: Anthropic)
Claude 2.1 (źródło: Anthropic)

Rywal ChatGPT z nową wersją. Oto Claude 2.1

Firma Anthropic wprowadza nową aktualizację modelu językowego. Odświeżona wersja jest wydajniejsza i staje się prawdziwym rywalem narzędzia ChatGPT autorstwa OpenAI. Jakie możliwości oferuje Claude 2.1?

Odświeżony model poważną konkurencją dla ChatGPT

Anthropic to firma pracująca nad rozwiązaniami wykorzystującymi sztuczną inteligencję. Została założona przez byłych członków OpenAI, czyli przedsiębiorstwa, które odpowiedzialne jest za opracowanie i wypuszczenie najbardziej znanego bota. Konkurencyjna dla ChatGPT marka wypuściła najnowszą wersję swojego modelu o nazwie Claude 2.1, obsługującego czat claude.ai.

Aktualizacja pozwoli teraz na wykorzystanie przez użytkowników opcji Pro okna kontekstowego o pojemności sięgającej aż 200 tysięcy tokenów, odpowiadającego około 150 tysiącom słów czy 500 stronom tekstu. To sporo, biorąc pod uwagę, że ChatGPT w wersji Turbo mieści 128 tysięcy tokenów, co odpowiada około 300 stronom tekstu.

Jak zaznaczają twórcy modelu, użytkownicy mogą teraz przesyłać spore pliki, takie jak dokumentacja techniczna, bazy kodów, sprawozdania finansowe czy długie dzieła literackie, aby ułatwić sobie z nimi pracę. Claude umożliwia komunikowanie się, ale również podsumowanie przesłanych treści, odpowiadanie na pytania w niej zawarte czy prognozowanie lub porównywanie zmian oraz zaobserwowanych w danych trendów.

Bot Anthropic zmniejsza „halucynacje”

Aktualizacja modelu marki Anthropic dwukrotnie zmniejsza liczbę fałszywych stwierdzeń w porównaniu do wersji 2.0, co przekłada się na tzw. wskaźnik halucynacji sztucznej inteligencji. Oznacza to, że użytkownicy coraz częściej otrzymują prawdziwe dane, bez pomyłek, dzięki czemu mogą obdarzyć bota AI większym zaufaniem.

Claude 2.1 w wersji beta można teraz dodawać i integrować z produktami czy aplikacjami. Narzędzie jest w stanie koordynować funkcje, które zostały opracowane przez programistę, korzystając z konkretnego zbioru danych, takiego jak źródła internetowe czy baza. Dzięki temu model może przeprowadzać skomplikowane obliczenia, tłumaczyć zdania pisane również w języku naturalnym czy łączyć się ze zbiorami danych np. na temat produktów konkretnej marki.

Anthropic nie zapomniało także o odświeżeniu interfejsu dla programistów oraz wprowadzeniu podpowiedzi systemowych.