Microsoft oficjalnie ogłosił – popularny program graficzny Paint zyskuje nowe funkcje, zasilane sztuczną inteligencją. Do użytkowników aplikacji dostępnej na komputery z systemem Windows 11 trafia Cocreator, czyli generator przetwarzający tekst na obraz. Technologia zasilana jest modelem DALL-E, wywodzącym się spod skrzydeł firmy OpenAI.
Cocreator w popularnym programie graficznym
Niestety, choć Microsoft zdradza informacje na temat nowego narzędzia również w języku polskim, nie jest ono dostępne na terenie naszego kraju, przynajmniej na ten moment. Narzędzie działa w Niemczech, Francji, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Australii, USA oraz Kanadzie i staje się dostępne po dołączeniu do programu, który obecnie umożliwia wygenerowanie 50 obrazów.
Zasada działania nowej funkcji Painta jest już znana, choćby z chatbota Binga. Pozwala on na przesyłanie opisu obiektów, które użytkownik chciałby ulokować na konkretnej grafice. Opcja ta trafiła także do asystenta AI Copilot.
Sam model DALL-E jest sukcesywnie rozwijany przez OpenAI, obecnie działa już w wersji numer 3, rozpowszechnianej wśród subskrybentów ChatGPT.
W jaki sposób użyć nowej funkcji Painta?
Jeśli komputer użytkownika nie jest wyposażony w Painta można pobrać go ze sklepu Microsoft Store. Funkcję Cocreatora znajdziemy w górnym pasku narzędzi. Ikona, złożona z dwóch charakterystycznych gwiazdek, ulokowana została pomiędzy kolorami a warstwami. Kliknięcie powoduje otwarcie paska bocznego, na którym dostępne jest pole tekstowe. To właśnie tam użytkownik może wprowadzić dowolny opis obrazu do wygenerowania za pomocą nowego narzędzia, opartego o model DALL-E.
Po napisaniu treści konieczne jest wybranie stylu, w jakim grafika ma zostać opracowana. Po zakończeniu tych zadań tekst wysyłany jest poprzez ikonę „Utwórz”. Program generuje trzy warianty obrazów, zaproponowanych przez sztuczną inteligencję. Po kliknięciu w wybraną wersję grafika trafia wprost na kanwę, gdzie użytkownik może kontynuować tworzenie.
Czekamy na udostępnienie Cocreatora w Polsce…