Obrazek przedstawia użytkownika urządzenia Apollo Neuro.

Apollo Neuro, czyli opaska, która pozwoli Ci zapanować nad stresem

Światowa Organizacja Zdrowia nie bez powodu nazywa stres „chorobą stulecia”. Na szczęście, w dobie technologii, urządzenia – takie jak Apollo Neuro – przychodzą nam z pomocą. Chcesz się dowiedzieć, jak Amerykanie podeszli do problemu stresu? Zapraszam do lektury.

Zacznijmy od zidentyfikowania przeciwnika. Czym jest chroniczny stres i jakie są jego konsekwencje? Jak podają źródła, przewlekły stres jest „zaburzeniem organizmu, które zostało wywołane przez czynniki negatywne”. Jakie mogą być jego konsekwencje?

Niestety, często sam stres może być dla nas równie niebezpieczny jak problem, który go wywołał. Skutki, co oczywiste, różnią się w zależności od osoby, ponieważ każdy z nas może zareagować na stres inaczej. Rozwiązaniem idealnym, byłaby stoicka postawa względem życia lub całkowite wyeliminowanie z niego negatywnych czynników. Jak na ironię, nie zawsze jest to możliwe. 

Tutaj z pomocą przychodzą naukowcy amerykańskiej firmy Apollo Neuroscience, Inc. Postanowili nie skupiać się na pozbyciu się stresorów z życia, ale na przygotowaniu ciała użytkownika tak, aby jak najlepiej reagowało na stres. Krótko mówiąc, naukowcy chcą powstrzymać Twoje ciało przed staniem się kolejnym źródłem stresu.

A jest o co walczyć. Chroniczny czy też przewlekły stres, powoduje niepokój, którego każdy z nas prawdopodobnie doświadczył. Taki stan silnego lęku może wywołać poczucie przytłoczenia, rozdrażnienie, zmęczenie oraz przede wszystkim niezdolność do normalnego funkcjonowania. Ograniczeniem tych emocji ma zająć się dzieło wspomnianych naukowców.

Apollo Neuro, bo tak nazywa się opisywane urządzenie, jest jednym z pierwszych, które ma pomóc ciału użytkownika uodpornić się na stres. Jest to typ wearables, a wyglądem przypomina inteligentną opaskę. Aktualnie można je również kupić z 10-procentowym rabatem. Ale wracając do tematu… tak właściwie to co robi to urządzenie?

Jak działa Apollo Neuro?

Jak to często bywa ze skomplikowaną technologią, mechanizm działania potrafi być o wiele prostszy niż na to wygląda. W tym przypadku, Apollo Neuro ma za zadanie dostarczać ciału użytkownika ciągłych delikatnych wibracji. Podczas korzystania z urządzenia, użytkownik powinien poczuć się bezpiecznie oraz znowu pod kontrolą.

Obrazek przedstawia urządzenie Apollo Neuro na nadgarstku użytkowniczki.
Apollo Neuro na nadgarstku użytkowniczki z bliska. fot. The Chambray Bunny

Z kolei układ nerwowy osoby korzystającej z Apollo Neuro będzie mógł się łatwiej zregenerować i zwiększyć swoją odporność. Ostatecznie ma to doprowadzić do sytuacji, w której użytkownik będzie sobie lepiej radził z problemami, które niepokoiły go na początku.

Apollo Neuroscience, Inc. stworzyło to urządzenie z myślą o zwiększeniu kontroli nad mimowolną reakcją organizmu na czynniki negatywne. Sam proces zakładania jest ponadto bardzo prosty – wystarczy zapiąć opaskę na nadgarstku lub kostce, wybrać tryb działania i pozwolić mu pracować. 

Jak podaje Engadget, Apollo Neuro jest nieinwazyjne, nie zawiera w sobie żadnych substancji medycznych, nie powoduje skutków ubocznych i, co najważniejsze, może być bezpiecznie stosowane razem z lekami psychiatrycznymi. Szczególnie może to pomóc pacjentom ze schorzeniami utrudniającymi życie codzienne: PTSD, chronicznym bólem czy autyzmem.

Apollo Neuro – dla kogo? Jakie daje efekty? Czy warto?

Producent urządzenia wyposażył je w kilka innych interesujących funkcji, innych niż po prostu wysyłanie wibracji. Możemy je chociażby połączyć z dedykowaną aplikacją. W ten sposób użytkownik będzie mógł ustawić wspomniane wcześniej różnie tryby działania opaski, takie jak Sen, Relaks, Skupienie czy Odpoczynek. W zależności od trybu, urządzenie będzie w nim pracować od 15 do 60 minut.

Wiemy, jakie efekty Apollo Neuro daje w teorii, a jak jest z praktyką? Zespół badaczy, którzy pracowali nad projektem, zaobserwował największe zmiany u osób regularnie korzystających z urządzenia. Konkretnie, mowa tu o poprawie jakości snu, funkcji poznawczych oraz regeneracji fizycznej.

Apollo Neuro został przetestowany w wielu badaniach klinicznych i terenowych. Najważniejszym, co w nich zaobserwowano, jest spadek tętna użytkowników, co jest jednym z podstawowych wskaźników pozwalających ocenić poziom stresu.  

Uważam, że urządzeniem amerykańskiej firmy powinni się zainteresować użytkownicy cierpiący na wspomniane w tekście schorzenia oraz ludzie, którzy chcą usprawnić swoje życie. Wiadomo, że nie każda zmiana przychodzi od razu, ale obietnica bycia lepiej wypoczętym, spokojniejszym, bardziej skoncentrowanym sobą jest zachęcająca.

Tak jak wspominałem na początku, aktualnie można kupić Apollo Neuro z 10-procentową zniżką pod tym adresem. Moim zdaniem to całkiem interesujący przykład, gdy technologia realnie może poprawić jakość życia użytkownika i myślę, że warto to urządzenie sprawdzić.