HomeTags - aktywuj sceny HomeKit wykorzystując NFC

HomeTags – aktywuj sceny HomeKit wykorzystując NFC

Zarządzanie inteligentnym domem z poziomu aplikacji nie zawsze jest tak wygodne, jak byśmy tego chcieli. Mimo, że to znaczące uproszczenie, chcielibyśmy pójść jeszcze dalej i sprawić, że pewne czynności będą jeszcze mniej angażujące. Można tego dokonać, na przykład poprzez wykorzystanie tagów NFC i aplikacji HomeTags.

Mała naklejka, wielkie możliwości

Tag NFC to urządzenie, co do zasady, bardzo niewielkie, przybierające najczęściej formę naklejki. Jego dotknięcie przez urządzenie wyposażone w czytnik NFC powoduje jego odczytanie i wykonanie przypisanej do niego akcji. Do tej pory tagi NFC wykorzystywane były, na przykład, do szybkiego parowania urządzeń przez Bluetooth. Niedawno jeden z programistów znalazł kolejne zastosowanie dla tej technologii – aktywowanie scen zaprogramowanych w aplikacji HomeKit.

HomeTags – jak to działa?

Zasada działania aplikacji HomeTags jest bardzo prosta. Wystarczy ją zainstalować i przyznać stosowne uprawnienia, w tym do korzystania z HomeKit i można przejść do programowania tagów. Zbliżając telefon do tagów kolejno rejestrujemy je w HomeTags, po czym do każdego z nich możemy przypisać jedną z akcji, jaka ma zostać wykonana w aplikacji HomeKit. Obecnie funkcjonalność HomeTags ograniczona jest wyłącznie do istniejących w HomeKit scen, bez możliwości tworzenia własnych, dlatego by z niej korzystać trzeba odpowiednio zaprogramować aplikację dostarczaną przez Apple.

HomeTags

Po krótkiej chwili poświęconej na konfigurację można rozmieścić tagi w określonych miejscach w naszym inteligentnym domu i sterować nim przy pomocy NFC. Dla przykładu wystarczy dotknąć naklejki przy wejściu do danego pomieszczenia, by włączyć czy wyłączyć światło. I podobnie z każdą naklejką jaką zdecydujemy się rozmieścić w naszym domu.

Tylko dla najnowszych iPhone’ów

Aplikacja HomeTags do poprawnego działania wymaga ciągle aktywnego czytnika NFC. Taki znalazł się w iPhone’ach dopiero od modelu Xs (Xs, Xs Max, 11, 11 Pro, 11 Pro Max). W przypadku starszych modeli (do siódemki włącznie) z tagów korzystać można tylko wówczas, gdy aplikacja jest uruchomiona, przez co całe rozwiązanie traci swój największy atut – wysoki komfort użytkowania.

System Apple HomeKit rozwija się bardzo dynamicznie, czego przykładem jest nowopowstała aplikacja. Czyniąc z niego bazę do budowy inteligentnego domu należy pamiętać, by tak dobierać konkretne rozwiązania, by były nie tylko inteligentne, ale przede wszystkim wygodne.

HomeTags można pobrać korzystając z tego linku.