Apple HomePod jailbreak

Powstanie HomePod z wbudowanym ekranem? Są ku temu przesłanki

Możliwość obsługi inteligentnego asystenta przy pomocy głosu to jedno. Są jednak sytuacje, w których przydałoby się wsparcie ze strony wizualnego interfejsu. Z tego powodu, być może wkrótce doczekamy się premiery Apple HomePod rozbudowanego o dodatkowy ekran.

W branży to żadna nowość

Oczywiście, na rynku pojawiło się już sporo inteligentnych głośników wyposażonych w wyświetlacze. W swojej ofercie mają je zarówno Google jak i Amazon, a Xiaomi czy Lenovo też dorzuciły swoje trzy grosze. Oznacza to, że Apple, na dzień dzisiejszy, pozostaje nieco w tyle, nie mając w swoim asortymencie odpowiedniego urządzenia, o możliwościach zbliżonych do np. Nest Huba.

Odkryte nowości w kodzie źródłowym systemu od Apple wskazują jednak na to, że wkrótce sytuacja na rynku może się zmienić i Apple dołączy do grona producentów sprzedających inteligentne ekrany do użytku domowego.

Zniknięcie HomePoda to nie wszystko

O nadchodzących zmianach w ofercie świadczy nie tylko zniknięcie dużego HomePoda, ale również zmiany odkryte w kodzie wersji beta systemu tvOS 14.5. Dlaczego właśnie tvOS jest tu istotny? Okazuje się, że HomePody nie posiadają samodzielnego systemu operacyjnego, wykorzystując mocno zmodyfikowaną wersję tvOS. Jeśli jakaś zmiana pojawia się w systemie dla Apple TV, bez problemu może trafić również do inteligentnych głośników Apple.

Powstanie HomePod z wbudowanym ekranem? Są ku temu przesłanki
fot. Parker Ortolani

Wspominaną zmianą ma być dodanie wsparcia dla iMessage, FaceTime i technologii przechwytywania obrazu. Co to może znaczyć w praktyce? Być może dodanie obsługi FaceTime do Apple TV, co, prawdę powiedziawszy, jest raczej wątpliwe. Zdecydowanie bardziej prawdopodobnym scenariuszem jest ten, w którym na rynku pojawi się nowy głośnik, wyposażony w ekran.

Na FaceTime się nie skończy

Do czego byłby przydatny taki ekran? Wzorem konkurencji, jego rola z całą pewnością nie kończyłaby się na rozmowach przez FaceTime i iMessage. Zapewne stałby się centrum zarządzania inteligentnym domem, z możliwością sterowania urządzeniami podłączonymi do Apple HomeKit i podglądem najistotniejszych parametrów, jak wilgotność czy temperatura. Z pewnością HomePod Show, bo tak rzekomo ma nazywać się to urządzenie, potrafiłby również wyświetlić obraz z kamer połączonych z HomeKitem.

O tak podstawowej funkcji, jak odtwarzanie multimediów i obsługa asystentki Siri, nie trzeba nawet wspominać.

Czy HomePod z ekranem trafi na rynek w najbliższym czasie? Mark Gurman z Bloomberg twierdzi, że Apple wcale nie ma zamiaru się z tym spieszyć. To nieco dziwne podejście, biorąc pod uwagę rosnącą popularność zbliżonych rozwiązań od konkurencji.

Gdyby taka wersja HomePoda pojawiła się na sklepowych półkach, z całą pewnością zwróciłbym na nią uwagę.