iPhone 13

iPhone 13 z szybszym 5G na całym świecie? To możliwe

iPhone 13 może doczekać się szybszego modemu i anten do połączeń z sieciami bezprzewodowymi 5G. Jedna z tajwańskich firm otrzymała pierwsze zamówienia na anteny pozwalające na połączenie się z sieciami 5G mmWave.

Najnowsze anteny 5G mmWave miałyby być domyślnie przeznaczone dla iPhone’a 13, który zadebiutuje zapewne dopiero w drugiej połowie 2021 roku. Sprawa jest jednak nieco bardziej skomplikowana. Zamówienie rozbija się bowiem o szereg kontrahentów i dostawców, którzy niedawno weszli w oficjalny łańcuch dostaw Apple.

iPhone 13

iPhone 13 z większymi możliwościami w zakresie 5G

Na terenie USA wszystkie modele iPhone’a 12 oraz iPhone’a 12 Pro obsługują zarówno fale mmWave, jak i 5G poniżej 6GHz. Sprawa wygląda nieco inaczej poza USA – użytkownicy w Europie oraz innych regionach świata nie mogą skorzystać z anten, w które zostały wyposażone smartfony z jabłkiem w logo przeznaczone na rynek amerykański. Poza USA, iPhone 12 i iPhone 12 Pro obsługują tylko i wyłącznie wolniejsze pasmo 5G poniżej 6GHz.

Wiadomość o tym, iż Apple zamierza zamówić większą ilość anten 5G mmWave i podwoić liczbę swoich dostawców tego komponentu może sygnalizować, że iPhone 13 doczeka się jednolitej wersji pod względem specyfikacji na całym świecie. Kraje takie, jak Wielka Brytania, Niemcy, Kanada, Chiny czy Japonia posiadają cały czas rosnące sieci obsługujące 5G mmWave i tym samym będą mogły skorzystać z opisywanego wyżej rozwiązania.

Co ciekawe, firma Qiqi, która będzie odpowiedzialna za dostarczenie anten do Apple projektuje również rozwiązania sieciowe przeznaczone do laptopów. Czy to sygnał, że kolejne MacBooki mogą doczekać się dedykowanych modemów do obsługi 5G? To możliwe, jednak na razie tego typu informacje trzeba wziąć z przymrużeniem oka.