Apple TV 4K 3. generacja 2022
Apple TV 4K 3. generacja 2022 (źródło: Apple)

Apple znowu zaskoczy: wprowadzi iPada do sterowania domem

Wieść o nowym HomePodzie szybko się rozeszła jeszcze zanim został wprowadzony na rynek. Teraz Apple szykuje kolejny sprzęt i ma zamiar rozwinąć skrzydła w zakresie Smart Home. Czy dogoni konkurencję?

Home Hub w formie iPada

Firma Apple niedawno wprowadziła na rynek HomePoda drugiej generacji, a już pojawiają się przesłanki o tym, że swoje produkty wzmocni tabletem dedykowanym dla inteligentnego domu, o czym donosi Bloomberg.

Na rynku ma pojawić się kontroler Smart Home w formie iPada, który będzie pełnił rolę huba. Urządzenie ma być w znacznie niższej cenie w porównaniu do tradycyjnych edycji iPadów, a jego główną rolą będzie kierowanie inteligentnym domem i zawartymi w nim urządzeniami w oparciu o aplikację Apple Home.

Nowy produkt ma zostać wyposażony w kamerę i głośnik, dzięki czemu możliwe będzie przeprowadzanie wideo rozmów, a także w obudowę z zainstalowanymi magnesami, co ułatwi zamocowanie urządzenia w wybranym przez użytkownika miejscu. Sprzęt miałby pojawić się w przyszłym roku.

HomePod (2. gen), źródło: Apple
HomePod (2. gen), źródło: Apple

Co jeszcze planuje Apple?

Rynek Smart Home ma wypełnić się całą serią urządzeń produkcji firmy Apple. Urządzenia miałyby konkurować z popularnymi głośnikami z wyświetlaczem, czyli z Google Nest Hub czy Amazon Echo, oraz osiągać różne rozmiary. Producent ma zamiar także stworzyć podstawkę domową dedykowaną dla iPadów, możliwe, że wyposaży ją również w głośnik.

Bloomberg wspomina także o chęci wprowadzenia nowej wersji przystawki do telewizora, która miałaby otrzymać wydajniejszy i szybszy procesor. Mimo to, najprawdopodobniej nie będzie nadal obsługiwać strumieniowego przesyłu wideo w jakości 8K. Jak sama nazwa wskazuje (Apple TV 4K), aktualna generacja radzi sobie tylko z 4K i w tej kwestii raczej nic się nie zmieni.

Firma Apple, której asystentem głosowym jest Siri, ma zamiar także wzmacniać swoje urządzenia dostępem do Matter, co pozwoli na łączenie urządzeń różnych producentów w jeden współpracujący system Smart Home, oraz wprowadzać zmiany, które pozwoliłyby na dogonienie tempa konkurencji, jaką niewątpliwie jest Google i Amazon.