Pokemon Go
fot. Niantic

AR zrewolucjonizuje gry. Przykład? Pokemon Go na HoloLens 2.

Pokemon Go – swego czasu szalenie popularna gra, pozwalająca na łapanie Pokemonów rozmieszczonych w rzeczywistym świecie, przy pomocy smartfona, dostarczyła graczom zupełnie nową jakość rozrywki. Dzięki wykorzystaniu rzeczywistości rozszerzonej, może przenieść zabawę w całkowicie nowy wymiar.

Organizowana przez Microsoft konferencja Microsoft Ignite stała się okazją, by zaprezentować najnowsze osiągnięcia firmy z zakresu rozwijanych technologii. Wśród nich pojawiły się gogle do rzeczywistości rozszerzonej – HoloLens 2 wraz z oprogramowaniem, które kiedyś będziemy mogli na nich uruchomić.

Co prawda zdecydowana większość zaprezentowanych możliwości to wciąż pieśń przyszłości – ujrzeliśmy jedynie wczesne wersje demonstracyjne, dla celów pokazu, jednak to, co widzieliśmy, dobitnie uwidacznia, jak ekscytujący będzie rozwój AR w najbliższych latach.

Microsoft Mesh – a miał służyć do pracy…

Grę Pokemon Go udało się uruchomić na goglach HoloLens 2, dzięki wykorzystaniu technologii Microsoft Mesh, opracowanej po to, by dzięki goglom do rzeczywistości rozszerzonej uczestniczyć w wirtualnych spotkaniach zupełnie tak, jak gdyby poszczególni uczestnicy spotykali się na żywo. Dzięki możliwościom technologii, możliwe jest opracowanie wirtualnej przestrzeni, w której spotkają się zaproszeni goście.

Tymczasem, technologia równie dobrze, co do pracy, może służyć do zabawy.

Pokemon Go
fot. Niantic

Pokemon Go w HoloLens 2 – jeszcze bardziej emocjonujące doznanie

Widząc obrazki z gry Pokemon Go w HoloLens 2, mnie osobiście niejednokrotnie szczęka opadała do samej podłogi. Do tej pory, mimo przebywania w rzeczywistych lokalizacjach, wirtualne stworki widzieliśmy tylko na ekranie smartfona, teraz, dzięki HoloLens 2, będą wyglądać dokładnie tak, jakby rzeczywiście znajdowały się w danym miejscu.

Co istotne, dzięki technologii AR, w grze będzie można spotykać innych graczy i tak, jak na smartfonach, toczyć z nimi pojedynki.

Pokemon Go
fot. Niantic

To, co widzieliśmy, to jedynie demonstracja, ukazująca potencjalne możliwości nowych technologii Microsoftu. Gdyby jednak udało się wdrożyć je w życie, a Pokemon Go dla gogli AR rzeczywiście powstało, chyba nie miałbym już żadnych oporów przed ich zakupem.