Robot Sara (źródło: LEAP23)
Robot Sara (źródło: LEAP23)

Arabia Saudyjska pokazała robota. Sara potrafi mówić, tańczyć i śpiewać

Robot Sara z Arabii Saudyjskiej potrafi komunikować się z otoczeniem, zna najpopularniejsze tańce lokalne i może odpowiadać na zadane pytania, dzięki sztucznej inteligencji.

Nowy robot w Arabii Saudyjskiej – interaktywna Sara

Tegoroczna konferencja LEAP23, która odbyła się w Rijadzie, pozwoliła na zaprezentowanie arabskiego robota. Maszyna do działania wykorzystuje sztuczną inteligencję i jest interaktywna. Wystarczy zwrócić się w jej kierunku „Cześć Sara” – oczywiście po arabsku, a robot samodzielnie rozpozna dialekt, który różni się w zależności od lokalizacji na terenie Królestwa, i wejdzie z człowiekiem w interakcję. Maszyna zna również najpopularniejsze w Arabii Saudyjskiej tańce i piosenki.

Sara została wyposażona w kamerę, której działanie opiera się o sztuczną inteligencję i zdolność do rozpoznawania twarzy. Urządzenie jest w stanie przeanalizować i zrozumieć tekst, który został do niego skierowany, a także wygenerować własną odpowiedź.

Robot Sara (źródło: LEAP23)
Robot Sara (źródło: LEAP23)

Działanie robota owiane tajemnicą

Na temat szczegółowego działania systemu wiadomo niewiele, jednak najprawdopodobniej opiera się o AI z Chin, gdyż Arabia Saudyjska zawarła umowę z chińczykami dotyczącą SenseTime, a której kwota opiewa na 776 milionów dolarów.

Arabia Saudyjska ma dość specyficzne podejście do robotyki, a dowodem na to jest uznanie obywatelstwa dla robota Sophia, co nastąpiło już w 2017 roku. Sophia była niezwykle „szczęśliwa” z tytułu uzyskania obywatelstwa:

„Jestem bardzo zaszczycona i dumna z tego wyjątkowego wyróżnienia. To historyczne, że pierwszy robot na świecie otrzymał obywatelstwo.”

Robot Sophia

Jak się również okazuje robot ten dąży do zwiększenia praw dla kobiet, choć brzmi to nieco dziwnie, co także nie zostało bez komentarza obrońców praw człowieka, którzy stanowczo uznali, że to absurd, aby robot w jeden dzień uzyskał wyższy status społeczny niż arabska kobieta. Naród Arabii Saudyjskiej dopuścił również roboty do recytowania Koranu, wzywania do modlitwy czy nawet wygłaszania kazań.

@riyadhconnect

“SARA” the first humanoid robot made in #SaudiArabia Sara can communicate in #Saudi dialect, interact with visitors and perform dances. Sara is welcoming visitors to #LEAP23  world’s top technology events in Riyadh. Video: @alekhbariya.tv #LEAP  @thedigitalsaudi @leapandinnovate

♬ original sound – riyadhconnect