Masz router jednej z tych firm? Uważaj, możesz paść ofiarą hakerów

Masz router jednej z tych firm? Uważaj, możesz paść ofiarą hakerów

fot. pixabay

Aktualnie zdecydowana większość z nas jest połączona z siecią. Daje nam to mnóstwo możliwości, ale przy okazji także może sprowadzić na nas niebezpieczeństwo. W jaki sposób? Otóż świat hakerów nie śpi – wręcz przeciwnie, ciągle się rozwija. Ataki hakerskie stają się coraz bardziej popularne i, niestety, jeśli jesteś użytkownikiem Netgeara, TP-Linka lub D-linka to możesz być następny. Na szczęście jest sposób, by się od tego uchronić.

Luka w zabezpieczeniach routerów – jak bardzo jest groźna?

Poważna luka w zabezpieczeniach może pozwolić hakerom zaatakować i przejąć miliony domowych routerów Wi-Fi. Niestety, dotyczy to paru firm, a tylko jedna z nich – Netgear, jak do tego pory, wydała poprawki dla swoich modeli, które mogą mieć ten problem. Wciąż jednak użytkownicy routerów takich firm: Edimax, D-Link, Tenda, TP-Link i Western Digital mogą być podatni na ataki.

Niestety, nie jest to luka lokalna, problem jest zdecydowanie większy i sięga globalnie. Milion urządzeń na całym świecie może być podatnych na ewentualne ataki. A jak bardzo są one niebezpieczne? Udane przejęcie routera pozwoliłoby hakerowi kontrolować cały ruch internetowy swojej ofiary i przeprowadzać dalsze ataki, takie jak wysyłanie użytkowników na strony phishingowe lub infekowanie innych urządzeń w sieci. Z tego mogłaby się zrobić na prawdę poważna awaria!

fot. Netgear

Jak uchronić router przed atakiem hakerów?

Jeśli masz jeden z trzech modeli NetgearD7800, R6400v2 i R6700v3 – powinieneś zaktualizować jego oprogramowanie już teraz. Jeśli jesteś natomiast użytkownikiem routerów pozostałych firm, niestety, nie ma gotowego rozwiązania.

Dobra wiadomość jest jednak taka, że D-Link doskonale wie o istniejącym problemie i obecnie bardzo wnikliwie go bada. W swojej notatce stwierdza również, że nie używa już oprogramowania, którego dotyczy problem. Czy to przekreśli poszukiwanie rozwiązania?

W czym tkwi problem?

Luka znajduje się w module jądra Linuksa, opracowanym przez tajwańską firmę KCodes, która umożliwia urządzeniom uzyskać dostęp do sieci lokalnej przez port USB routera. Dlatego też każdy z użytkowników powinien na bieżąco sprawdzać dostępność aktualizacji swoich i być przygotowanym na szybką ich instalację.

Exit mobile version