Bateria oceaniczna (Źródło: Ocean Grazer)
Bateria oceaniczna (Źródło: Ocean Grazer)

Bateria oceaniczna znacząco zwiększy efektywność wodnych farm energii

Startup Ocean Grazer zaprezentował innowacyjne urządzenie. Bateria oceaniczna -wynalazek, mający znacząco zwiększyć efektywność morskich farm wiatrowych, słonecznych i pływowych, zgarnął nagrodę innowacyjności w kategorii Zrównoważonego rozwoju, Eco-Design i Smart energii.

Bateria oceaniczna – solidne rozwiązanie dla nowych i istniejących farm

Choć zielona energia to przyszłość, która popycha rozwój nowych technologii m.in. w branży motoryzacyjnej czy budowlanej, na jej drodze wciąż stoi jeszcze wiele przeszkód. Morskie farmy wiatrowe i słoneczne, choć bardzo popularne, mierzą się z prozaicznym problemem – co gdy brakuje słońca a wiatr ustaje? Niezbędne jest stosowanie systemów magazynowania energii dostarczających energię w takich sytuacjach. Pewien holenderski startup oferuje innowacyjne rozwiązanie tej kwestii.

Ocean Grazer to organizacja wywodząca się z Uniwersytetu Groningen w Holandii. Bateria oceaniczna, ich flagowy produkt, rozwijany jest już od 2014 roku. Urządzenie zostało zaprojektowane dla morskich elektrowni wiatrowych, solarnych i pływowych. Bateria instalowana jest na dnie i składa się z 3 elementów.

Urządzenie, które według twórców ma 80% efektywności energetycznej i żywotność 20 lat, składa się z cementowego zbiornika, systemu pomp i turbin oraz elastycznej kieszeni. W sytuacji, gdy energii słonecznej, wiatrowej lub pływowej jest pod dostatkiem, nadmiar ma zostać wykorzystany do wpompowania wody do kieszeni. Kiedy energii zaczyna brakować, następuje przepompowanie wody z nerki do zakopanego magazynu pod wpływem ciśnienia wody morskiej. Powoduje to wprawienie w ruch turbin umieszczonych pomiędzy nerką a magazynem, co generuje energię elektryczną.

Bateria Ocean Grazer to nie jedyne dostępne rozwiązanie

Twórcy akumulatora ujawnili, że jedno urządzenie jest w stanie zmagazynować 10 MWh energii. Jest też bardzo elastyczne – bateria może być zmodyfikowana o dodatkowe pompy i turbiny w sytuacji, gdy potrzebna jest większa prędkość przesyłu. Urządzenie zostało nagrodzone prestiżową nagrodą Best Of Innovation podczas CES 2022.

Bateria rozwijana przez Ocean Grazer to nie jedyne remedium na problem magazynowania energii ze źródeł odnawialnych – wiele uczelni, organizacji i firm pracuje nad swoimi propozycjami. Przykładowo Międzynarodowy Instytut Analiz Systemów Stosowanych IIASA pracuje nad rozwiązaniem stosującym… boje.