inteligentny kran moen
fot. Moen

Inteligentna bateria kuchenna pozwoli sterować temperaturą wody gestami lub głosowo

Mogłoby się wydawać, że kran to ostatnia rzecz w naszym domu, którą można naszpikować technologią. Tymczasem Moen, producent, opracowujący inteligentną armaturę łazienkową i kuchenną, zaskakuje po raz kolejny i wypuszcza na rynek inteligentną baterię kuchenną.

Moen pozwoli łatwiej zmienić temperaturę wody

Nie jest to pierwszy raz, kiedy Moen prezentuje inteligentny sprzęt na targach CES. W roku 2020, producent zaprezentował U by Moen Smart Faucet, który – oprócz manualnego sterowania strumieniem i temperaturą wody – łączy się z asystentami głosowymi, co pozwala na obsługę kranu głosem. Brzmi aż nazbyt futurystycznie, prawda?

Moen postanowił stworzyć jeszcze bardziej zaawansowany smart kran. Podczas tegorocznych targów CES zaprezentował więc nową wersję urządzenia – Smart Faucet with Motion Control. Kolejna iteracja inteligentnej baterii kuchennej oferuje kontrolę za pomocą głosu, gestów, aplikacji mobilnej oraz, opcjonalnie, klasycznej rączki.

Tak, opcjonalnie. Producent oferuje bowiem również wersję bez manualnego kurka, zapewniając, że technologia jest na tyle zaawansowana, że zdecydowano się na taki krok. Myśląc o takim kranie nie jestem w stanie sobie wyobrazić go we własnym mieszkaniu, z obawy o bezpieczeństwo w razie jego awarii.

To, co jednak jest najbardziej ciekawe w nowej baterii, to możliwość sterowania gestami. Po skonfigurowaniu własnych preferencji w aplikacji Moen, możliwa jest zmiana temperatury wody za pomocą szybkiego gestu dłonią. Dzięki integracji z asystentami głosowymi można również poprosić Asystenta Google lub Alexę o nalanie konkretnej ilości wody o ściśle określonej temperaturze. Po wydaniu komendy, Smart Faucet rozpocznie dostosowywanie temperatury, a po chwili pozwoli na precyzyjne dozowanie wody do naczynia.

inteligentny kran moen
fot. Moen

Inteligentny kran z obsługą za pomocą gestów i głosu to wydatek rzędu 675 dolarów za najtańszą wersję. Jego cena może się różnić pomiędzy poszczególnymi konfiguracjami – w zależności od wykończenia, koloru czy też posiadania manualnego kurka.

Sprzedaż wersji z rączką do sterowania wodą ma rozpocząć się w kwietniu 2022 roku, zaś wersja w pełni bezdotykowa pojawi się na rynku nieco później. Dostępność w Polsce na ten moment jest nieznana.