Odpady papierowe, źródło: Pixabay
Odpady papierowe (źródło: Pixabay)

Automaty kaucyjne z Łodzi przyjmą kartony po żywności płynnej

Do Polski nadchodzi nowy system kaucyjny, a sieci handlowe już prężnie testują nowe wynalazki, aby ułatwić klientom zwrot opakowań. Auchan wprowadza automaty kaucyjne, które przyjmą nie trzy, a aż cztery frakcje odpadów.

Zwrot odpadów w nowym systemie

Segregowanie odpadów staje się coraz bardziej powszechne, jednak – jak wiadomo – niektórzy nie są wystarczająco w ten proces zaangażowani. W niektórych gminach przymus rozdzielania śmieci nie jest nawet obowiązkiem, co wiąże się z wyższą opłatą za ich wywóz. Żeby jednak zmotywować do dbania o środowisko do Polski nadchodzi tzw. system kaucyjny, czyli mechanizm umożliwiający zwrot butelek szklanych, typu PET czy też puszek. Nowe prawo ma wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 roku.

Z uwagi na zbliżający się termin sieci handlowe i usługowe angażują się w rozwój oraz testowanie nowoczesnych rozwiązań, które mogłyby ułatwić wdrożenie systemu kaucyjnego na terenie naszego kraju. W różnych sieciach handlowych pojawiają się automaty kaucyjne, do których klient może oddać wybrane odpady.

Przykładem takiego sklepu jest Biedronka – za każdą zwróconą butelkę PET lub szklaną czy też puszkę generowany jest voucher do wykorzystania na zakupy. Nieco inaczej do sprawy podeszła Żabka, która w Zielonej Górze i Bydgoszczy w ramach pilotażu uruchomiła automat wydający bony rabatowe o wartości 50 groszy za zwrócone opakowanie – klient może wykorzystać go w sklepie, obniżając o tę kwotę cenę wybranego napoju.

Nowoczesne automaty kaucyjne w Auchan

Automaty kaucyjne stają się coraz bardziej powszechne, choć proces wdrażania wydaje się być bardzo powolny. Kolejną siecią handlową, która angażuje się w rozwój nowego systemu jest Auchan. Firma ta, wraz z Remondis oraz Tetra Pak, wprowadziła do dwóch sklepów na terenie Łodzi automaty kaucyjne, jednak różnią się one od dotychczas testowanych w Biedronce, Żabce czy Delikatesach Centrum.

Kartony na żywność płynną nadają się do recyklingu (źródło: Tetra-Pak)
Kartony na żywność płynną nadają się do recyklingu (źródło: Tetra-Pak)

Nowoczesne automaty Auchan mają nie tylko przyjmować butelki typu PET, ze szkła czy puszki, ale również popularne kartony po żywności płynnej, czyli np. po mleku czy sokach, które – wbrew przekonaniom – nadają się do recyklingu. Maszyny te są uznawane za jedne z najbardziej rozbudowanych w Polsce, gdyż pozwalają na oddawanie czterech frakcji odpadów. Zwracane opakowanie musi być wyposażone w czytelny kod kreskowy. Warunkiem skorzystania z automatu jest też konieczność zakupu produktu na terenie Polski.

Jedna z maszyn została uruchomiona 12 kwietnia br. w Centrum Handlowym Pasaż Łódzki. W ciągu najbliższych tygodni druga ma pojawić się na terenie CH Tulipan. Przedsiębiorstwa planują także wdrożyć automat m.in. do Centrum Handlowego M1 oraz innych wybranych lokalizacji w pobliżu sklepów tej sieci.

Automaty kaucyjne sieci Auchan (źródło: Pasaż Łódzki)
Automaty kaucyjne sieci Auchan (źródło: Pasaż Łódzki)

Po oddaniu odpadów automat wydrukuje nam potwierdzenie dotyczące zwróconych opakowań, z którym należy udać się do Punktu Obsługi Klienta. Za każdą butelkę, puszkę lub karton Tetra-Pak klient otrzyma 6 groszy, które pojawią się na koncie Skarbonka, czyli karcie otrzymywanej w ramach programu tej sieci sklepów. Zgromadzonymi środkami można opłacić zakupy.