Aukcja 5G w Polsce jeszcze w tym roku? Jest światełko w tunelu

Aukcja 5G w Polsce jeszcze w tym roku? Jest światełko w tunelu

Ostatnio informowaliśmy, że z uwagi na fakt przedłużających się prac nad nowelizacją Ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, budowa 5G w Polsce utknęła w martwym punkcie. Nieoficjalne źródła mówią jednak, że właśnie pojawiło się światełko w tunelu.

Ustawa o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa to bardzo istotny dokument, od którego zależy wiele kwestii kluczowych dla bezpieczeństwa narodowego. Z tego powodu, to właśnie od zapisów tej ustawy uzależniona jest ogromna pula kolejnych regulacji, często w branżach pozornie niepowiązanych z bezpieczeństwem.

Telekomunikacja jest jednak jedną z tych gałęzi, które dla bezpieczeństwa państwa mają znaczenie kluczowe. Z tego powodu, w Ustawie znajdą się przepisy, między innymi, regulujące zasady funkcjonowania operatora strategicznego i nadzoru nad nim. Znajdą się tam również przepisy regulujące aukcje częstotliwości radiowych w Polsce, dlatego z przeprowadzeniem aukcji 5G należy się wtrzymać do momentu, w którym wszystko będzie wyjaśnione.

Nieoficjalnie: jest postęp!

Jak donosi serwis Telko.in, źródła w administracji rządowej potwierdzają fakt odblokowania procesu decyzyjnego w sprawie wspomnianej ustawy, co oznacza, że odpowiedzialny za aukcję 5G na częstotliwościach 3,4 GHz – 3,8 GHz Urząd Komunikacji Elektronicznej może brać się do pracy. Nareszcie!

Impuls: Krajowy Plan Odbudowy

Można się jedynie domyślać, że przyspieszenie prac wynika również z chęci jak najszybszego udostępnienia środków z Krajowego Planu Odbudowy. Jak wiadomo, znajdą się w nim spore fundusze, wypłacane w formie pożyczek, dla budujących sieć 5G na obszarach, w których z komercyjnego punktu widzenia nie byłoby to opłacalne.

Aukcja jeszcze w tym roku?

Do rozpoczęcia aukcji, od obecnego momentu, musi minąć jednak jeszcze sporo czasu. W najbardziej optymistycznej perspektywie, stosowna dokumentacja zostanie opublikowana w ciągu 6-7 tygodni, a sama aukcja rozpocznie się za 12-13 tygodni od tej daty.

Czy uda się rozstrzygnąć ją jeszcze w tym roku? Mocno trzymamy za to kciuki!