Skydio

Autonomiczne drony Skydio trafią do wojska i przedsiębiorstw

Skydio, czyli start-up produkujący jedne z najlepszych autonomicznych dronów na rynku, pokazał właśnie swój nowy, produkt skierowany do organizacji rządowych, wojska i przedsiębiorstw, które potrzebują nadzoru lotniczego. Model ten, pod nazwą X2, ma kamerę termowizyjną, działającą na podczerwień.

Nowe zastosowanie

Skydio pierwszy raz pokazało się na rynku 2 lata temu z dronem R1. Napędzany sztuczną inteligencją, mógł on imponująco omijać przeszkody. Kosztował jednak 2500 USD, czyli prawie 10 000 złotych. Jego idea była następująca – każdy, nie zważając na poziom umiejętności, powinien móc kupić kompaktowego drona, który sam podąży za nabywcą.

Autonomiczne drony Skydio trafią do wojska i przedsiębiorstw
Model R1 – składany dron / fot. HalfChrome

Drugi dron tej firmy, która składa się z ekspertów MIT i byłych pracowników Google, również nieco zawiódł. Jego system kontroli był bardzo toporny, a sam produkt nie był tak zwinny i precyzyjny, jak chociażby drony DJI.

To wszystko ma się zmienić z modelem X2. Jednakże, ten dron nie powstał dla nas, konsumentów. Możemy zwyczajnie nie potrzebować wszystkich zaimplementowanych w nim funkcji.

Film przedstawiający nowego drona X2 / źródło: Skydio – YouTube

Skydio X2 w akcji

Ramiona modelu X2 składają się indywidualnie, co jest nowością od tego producenta. Dzięki temu zajmuje on mało miejsca, porównywalnie do dronów DJI ze średniej półki cenowej. Dodatkowo, produkt ten ma funkcję latania w nocy – wtedy kontroluje on swoje położenie przez GPS.

Autonomiczne drony Skydio trafią do wojska i przedsiębiorstw
Jak wygląda kontroler modelu X2 / fot. Skydio

W modelu tym czekają na nas też nowe funkcje oprogramowania. Po pierwsze, stukrotne zbliżenie kamery w każdym kierunku, nazywane superzoom, a także tryb precyzji, który ułatwi manewrowanie dronem w ciasnych warunkach, wyłączając sterowanie autonomiczne.

Trójwymiarowy skan przestrzeni to być może najlepszy przykład, dla którego większość konsumentów nie potrzebuje tego drona. Potrafi on stworzyć modele 3D różnych obiektów i lokacji, tylko na podstawie obrazu z kamer. Przyda się to chociażby architektom i eksploratorom jaskiń.

Funkcja 3D Scan stworzy nawet model mostu / źródło: Skydio – YouTube

W każdej dziedzinie

Firma wprowadza dwie wersje modelu X2 (jeszcze w tym roku) – X2D, skierowaną do armii Stanów Zjednoczonych, nazywaną ostatecznym rozwiązaniem dla wojska i służb obronnych do przeprowadzania rekonesansu, poszukiwań i innych misji. Drugą z nich będzie X2E, przeznaczona głównie dla większych przedsiębiorstw.

A jaką cenę będą musiały zapłacić organizacje? Nie wiadomo. Skydio nie podaje jeszcze ceny żadnego z modeli X2.

Funkcja House Scan tego drona / źródło: Skydio – YouTube

Producent ten na pewno jednak na razie stawia na rozwiązania niekonsumenckie. Pamiętam, jak zobaczyłem film z pierwszym dronem Skydio, dwa lata temu. Nie sądziłem, że firma ta zajdzie tak daleko. Teraz zobaczymy, czy podoła wyzwaniu.