Azure Digital Twins dostępne dla wszystkich

Azure Digital Twins dostępne dla wszystkich

Specjalna platforma od Microsoftu, służąca do modelowania i symulowania, wspierana przez Sztuczną Inteligencję, po ponad dwóch latach, weszła na ogólnodostępne serwery.

Azure IoT Hub wzbogaca się o nową funkcję

Digital Twins, po raz pierwszy, zostało zaprezentowane w październiku 2018 roku. Jest to platforma oferująca możliwość modelowania rzeczywistych przedmiotów, czy nawet całych miejsc, a głównym celem jest symulowanie środowisk dla rozwiązań IoT. Deweloperzy mogą więc np. zaprojektować w tej usłudze sieć energetyczną czy fabrykę, po czym wdrożyć projekt w życie z zastosowaniem IoT.

Model fizycznego rozmieszczenia urządzeń czy czujników jest następnie łączony w Azure z danymi wejściowymi urządzeń podpiętych do systemu. Dzięki temu, w łatwy sposób, można przeprowadzać np. wizualizacje czy prognozy. Tak sporządzone mapy umożliwiają deweloperowi pełen wgląd w system i jego działanie, co również może ułatwić np. prowadzenie prac serwisowych czy ogólny nadzór.

azure
Przykładowa mapa sporządzona za pomocą Digital Twins. Fot.: Microsoft Azure

Przekazanie maszynom, w sposób dla nich zrozumiały, informacji o rozmieszczeniu urządzeń, może również bezpośrednio wpłynąć na wydajność i produktywność. Microsoft, na swojej stronie, pokazuje przykłady różnych firm, które od jakiegoś czasu wykorzystują Digital Twins – wśród nich jest m.in. Ansys – firma dostarczająca oprogramowanie do symulacji w przemyśle. Nowa funkcja Azure umożliwia im przeprowadzenie dokładniejszych analiz w oparciu o dane historyczne oraz dokładny, fizyczny model danego urządzenia. Dzięki temu, firma może dostarczyć klientom produkt lepiej skrojony pod ich potrzeby.

Microsoft dodaje, że w ramach usług Azure dostępne są również analizy oparte o Sztuczną Inteligencję. W maju pisaliśmy o tym, że firma nie szczędzi środków na rozwijanie SI, i teraz zaczynamy powoli widzieć tego skutki. Według raportów, w tym roku rynek Digital Twins jest wart około 3 miliardy dolarów, za sześć lat zaś jego wartość może zbliżyć się do 50 miliardów. Czy nowe funkcje Microsoftu poświęcone urządzeniom IoT spełnią pokładane w nich nadzieje? Niewątpliwie, połączenie nowoczesnych metod modelowania ze Sztuczną Inteligencją i innymi usługami w chmurze, może przynieść dla firm pozytywne skutki – i to na całym świecie.