microsoft
microsoft

Superkomputer, który ma 285 tysięcy rdzeni – takie cuda od Microsoftu

Superkomputer, który ma 285 tysięcy rdzeni? Tak, dokładnie taki sprzęt zaprezentował dziś Microsoft. Szczęka opada.

W lipcu ubiegłego roku firma Microsoft poinformowała o planach zainwestowania miliarda dolarów amerykańskich w zaawansowane laboratorium Open AI, badające różne aspekty silnej sztucznej inteligencji (AGI). Ta organizacja non-profit, powołana między innymi przez Elona Muska, koncentruje się głównie na rozwoju sztucznej inteligencji, która ma być pomocna w codzienności każdego z nas. Dziś – podczas konferencji Microsoft Build 2020 – zaprezentowano pierwsze wyniki prac trwających przez ostatnie kilkanaście miesięcy.

Ten komputer firmy Microsoft ma aż 285 tysięcy rdzeni

Inwestycja w laboratorium Open AI z całą pewnością opłaciła się Microsoftowi. Firma poinformowała właśnie o stworzeniu superkomputera bazującego na platformie Azure, pozwalającej na przechowywanie i składowanie danych w chmurze obliczeniowej. Urządzenie zostało opracowane z myślą o testowaniu sztucznej inteligencji na większą skalę.

Superkomputer bazuje na układzie centralnych z 285 tysiącami rdzeni oraz dziesięciu tysiącach procesorów graficznych. Co ciekawe, sprzęt pozwoli uzyskać przepustowość rzędu 400 gigabitów na sekundę. Microsoft nie zdradził dokładniejszych informacji technicznych na temat sprzętu opracowanego w ramach współpracy z laboratorium Open AI, poinformował jednak, że znajduje się on w TOP500 publicznie zaprezentowanych superkomputerów.

Przypomnijmy, że sztuczna inteligencja to nie tylko rozwiązania wpływające na naszą wygodę i rozrywkę, jak w przypadku generatora memów. To również rozwiązania przyczyniające się do ochrony środowiska.

Obecnie nie wiadomo, w jaki konkretnie sposób zostaną wykorzystane możliwości tego komputera. Microsoft zapewnił, że wszystkie powierzane mu prace, przyczyniają się do rozwoju sztucznej inteligencji. Urządzenie z całą pewnością bez problemu poradzi sobie z przetwarzaniem tysięcy danych w jednym momencie oraz z pracą nad modelami AI.

Dotychczasowym osiągnięciem naukowców z Open AI jest między innymi opracowanie algorytmu GPT-2, potrafiącego pisać przekonujące fake newsy.

Jak wspomniałem, współzałożycielem tej organizacji jest Elon Musk, który jakiś czas temu stwierdził, że za kilka lat nie będziemy ze sobą rozmawiać.