Kwarantanna w zakładzie pracy? Polacy mają pomysł!
fot. Estimote

Kwarantanna w zakładzie pracy? Polacy mają pomysł!

Beacony – niewielkie nadajniki mogące komunikować się między sobą z zastosowaniem fal radiowych. Choć do tej pory stosunkowo rzadko spotykane, sytuacja spowodowana pandemią może to zmienić.

Jak chronić zdrowie pracowników?

Ostatnie dni przynoszą niepokojące doniesienia o konieczności poddania się kwarantannie lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych, a czasem wręcz większości personelu danego ośrodka czy oddziału, z uwagi na możliwy kontakt z zainfekowanym pacjentem. Podobnie sytuacja wygląda w zakładach przemysłowych, gdzie w przypadku stwierdzenia wirusa u jednego z pracowników, często dochodzi do wyłączenia z pracy wielu pracowników, czasem nawet całego budynku czy hali produkcyjnej.

beacony estimote
fot. Estimote

To wszystko rozwiązania na wyrost, jednak z uwagi na brak innych, równie skutecznych, ciężko o zastosowanie innych. Gdyby istniała możliwość weryfikacji, z którymi członkami załogi danego zakładu rzeczywiście miał kontakt zainfekowany, ilość osób wyłączonych z powodu kwarantanny można by było znacząco ograniczyć. Jak przekonuje firma Estimote, której jedna z siedzib mieści się w Krakowie, jest na to sposób – beacony.

Beacon dobrze wie, kto, z kim i gdzie

Ścisłe monitorowanie kontaktów między pracownikami jest możliwe pod warunkiem, że każdy z nich zostanie wyposażony w jeden z beaconów Estimote. Te niewielkie nadajniki mogą komunikować się między sobą, rejestrując, który pracownik przebywał w bezpośredniej bliskości innego pracownika, oraz jaka była rzeczywista odległość między nimi.

beacony estimote
fot. Estimote

Beacony dostępne są w różnej formie: karty, zawieszki na szyję i opaski na rękę, przez co można dopasować je do warunków pracy na danym stanowisku. Są również wodoodporne, a ich konstrukcja pozwala na noszenie ich nawet na terenie zakładów przemysłu ciężkiego. Wyposażone są w szereg diod informujących o tym, czy przebywanie w danym pomieszczeniu czy grupie ludzi jest bezpieczne oraz przycisk pozwalający pracownikowi rejestrować dane o swoim stanie zdrowia.

Całość nie wymaga dostępu do WiFi, działa w oparciu o sieć LTE.

beacony estimote
fot. Estimote

Na wszelki wypadek

Oprogramowanie rejestrujące pracę beaconów Estimote największą rolę odgrywa wtedy, gdy u danego pracownika potwierdzono chorobę zakaźną. Na podstawie zebranych danych, w bardzo łatwy sposób, można wyselekcjonować i poddać kwarantannie wyłącznie tych współpracowników, z którymi ten utrzymywał bliski kontakt. Podobnie w przypadku pomieszczeń, w których ten pracował.

beacony estimote
fot. Estimote

Beacony Estimote to w obecnym czasie bardzo praktyczne rozwiązanie, zwłaszcza dla służby zdrowia i dużych zakładów pracy. Wszystkich czytelników zainteresowanych skorzystaniem i chcących poznać jego szczegóły zapraszamy na stronę internetową producenta.