samsung airxtouch kiosk series 3 kiosk samoobsługowy
fot. Samsung/iNUI Studio

Ten kiosk samoobsługowy nie wymaga użycia dotyku

Chyba każdy z nas zna urządzenia nazywane kioskami samoobsługowymi. Są one wygodnym sposobem na złożenie zamówienia w sklepie czy restauracji, lecz w obecnej sytuacji pewne wątpliwości budzi higiena korzystania z nich. Na całe szczęście na rynku zaczynają się pojawiać pierwsze kioski, które można obsługiwać za pomocą wykonywanych w powietrzu gestów.

Bezdotykowy wyświetlacz z obsługą gestów w powietrzu

Europejski oddział Samsunga zaprezentował innowacyjny kiosk samoobsługowy, stworzony we współpracy z firmą iNUI Studio. Urządzenie można obsługiwać w identyczny sposób do tych znanych już konsumentom, lecz bez konieczności dotykania ekranu. Wszystkie gesty rozpoznawane są w powietrzu w odległości około 5 centymetrów od wyświetlacza.

Firma iNUI Studio wykorzystała autorskie czujniki Air Touch w połączeniu z 55-calowym ekranem 4K od Samsunga, potężnym procesorem oraz metalową obudową, tworząc AIRxTOUCH KIOSK Series 3. Urządzenie to powstało z myślą o miejscach, takich jak stacje kolejowe czy lotniska, gdzie pozwoli pasażerom w wygodny i bezpieczny sposób sprawdzić niezbędne informacje.

Oprócz znakomitej rozdzielczości, wyświetlacz QM55R zastosowany w bezdotykowym kiosku może pochwalić się wykorzystaniem technologii Dynamic Crystal Colour, zapewniającej optymalną jakość obrazu, wysoki kontrast i jasność pozwalającą na komfortowe korzystanie z urządzenia w każdych warunkach oświetleniowych. Ponadto, panel został pokryty warstwą antyodblaskową, która również znacząco poprawia czytelność treści.

samsung airxtouch kiosk series 3 kiosk samoobsługowy
fot. Samsung/iNUI Studio

Bezdotykowy kiosk już trafił do Luksemburga

Luksemburg wyróżnia się pod wieloma względami na tle innych europejskich państw – między innymi bezpłatnym transportem kolejowym. Narodowa spółka kolejowa Luksemburga, CFL, postanowiła pójść o krok dalej i rozpocząć technologiczną przemianę na stacjach kolejowych. Z tego powodu zdecydowała się na zakup kilku sztuk urządzeń AIRxTOUCH KIOSK Series 3, które zainstalowano na dwóch pierwszych dworcach.

Dzięki ich zastosowaniu, spółka CFL może oferować pasażerom aktualne informacje o pociągach i planować podróż, zachowując bezpieczeństwo bez konieczności nauki obsługi urządzenia od nowa. Zastosowanie technologii Air Touch łączy tradycyjną prostotę obsługi z wysoką higieną.

Urządzenie to świetnie sprawdzi się w zatłoczonej przestrzeni publicznej, dlatego dworzec kolejowy jest świetną okazją na przetestowanie nowych kiosków w akcji. Mam nadzieję, że pilotaż na stacjach w Luksemburgu zakończy się sukcesem, a bezdotykowe wyświetlacze zaczną się wkrótce pojawiać w przestrzeni publicznej w całej Europie.