Bosch Help Connect pomoże motocyklistom po wypadkach

Bosch Help Connect pomoże motocyklistom po wypadkach

Współczesne samochody coraz częściej wyposażane są w technologie pomagające nawiązać kontakt ze służbami ratowniczymi. Help Connect to opracowane przez firmę Bosch rozwiązanie, które zaopiekuje się również motocyklistami.

Mniejszy ciężar, większe zagrożenie

Wypadki z udziałem motocyklistów należą do jednych z najcięższych, odznaczających się bardzo wysokim wskaźnikiem śmiertelności. Dane przedstawione przez firmę Bosch mówią wprost: ryzyko śmierci w wyniku wypadku komunikacyjnego na motocyklu jest dwudziestokrotnie wyższe niż w przypadku podróżowania samochodem.

Kluczowym aspektem, niezbędnym w ograniczeniu tak tragicznych skutków jest maksymalne skrócenie czasu dotarcia służb ratowniczych do poszkodowanego. Po wypadku, motocyklista zdany jest wyłącznie na dobrą wolę osób przechodzących czy przejeżdżających obok. Dzięki Bosch Help Connect otrzyma natychmiastową pomoc ze strony zdalnego opiekuna.

Jak działa system Help Connect?

Do funkcjonowania systemu Help Connect wymagane jest zamontowanie w motocyklu czujników analizujących prędkość, przyspieszenie i przechył jednośladu. Wszystko po to, by móc ocenić, czy istotnie miał miejsce wypadek, czy motocykl upadł w innych okolicznościach, na przykład niewłaściwie zabezpieczony podczas postoju. Czujniki łączą się ze smartfonem motocyklisty, który z kolei utrzymuje połączenie z Centrum Serwisowym Bosch.

W momencie, kiedy system zarejestruje, że miał miejsce wypadek, smartfon kierującego prześle dane o lokalizacji do Centrum Serwisowego, którego pracownik będzie mógł podjąć próbę kontaktu z motocyklistą. Gdy ta się nie powiedzie, pracownik Bosch powiadomi służby ratownicze.

Bosch Help Connect
fot. producenta

Na razie tylko w jednym kraju

Jako, że system Help Connect jest w dalszym ciągu rozwijany, początkowo będzie dostępny wyłącznie w Niemczech, jednak pracownicy Centrum Serwisowego będą komunikowali się zarówno w języku niemieckim, jak i angielskim. Swoim zasięgiem Help Connect obejmie, oprócz Niemiec, Austrię, Belgię, Francję, Włochy, Irlandię, Luksemburg, Holandię, Hiszpanię, Szwajcarię i Zjednoczone Królestwo. Przedstawiciele firmy poinformowali, że jeśli uda się potwierdzić skuteczność systemu, być może rozszerzą jego sprzedaż o kolejne kraje. Na tę chwilę, niestety, nie ma w tej sprawie żadnych konkretów.

Założeniem Bosch Help Connect jest maksymalne skrócenie czasu między wypadkiem a momentem powiadomienia odpowiednich służb. W przekazanej informacji prasowej czytamy, że wykorzystanie systemu może zaoszczędzić nawet połowę czasu, którego każda sekunda jest w takim momencie na wagę ludzkiego życia.