autonomiczne pojazdy

Całkowicie autonomiczne pojazdy na niemieckich drogach od 2022 roku. Nowe prawo wchodzi w życie

Chociaż Niemcy nie są zachwycone Autopilotem Tesli, rząd państwa stawia na autonomiczne pojazdy. Lokalne media podają, że kanclerz Angela Merkel spotkała się z politykami i ustanowiono nowe prawo, które ma sprawić, że Niemcy będą pierwszym państwem na świecie, które pozwoli na regularne używanie całkowicie niezależnych pojazdów na terenie całego kraju.

Mówimy tutaj o 5. poziomie autonomii, który nie wymaga obecności kierowcy w samochodzie. Chociaż Autopilot Tesli nie spełnia tych kryteriów, jest on uznawany za konieczny krok w stronę dopuszczenia bezzałogowych pojazdów do operacji na drogach publicznych.

Za 2 lata, 2 i pół

Chociaż specjaliści uważają, że nie zobaczymy całkowicie autonomicznych samochodów przez następne 5-10 lat (jeszcze w początkowej fazie rozwoju), nowe prawo niemieckie sugeruje, że państwo już się na to przygotowuje. Chociaż dokładnie nie wiemy, kiedy wejdzie w życie, uważa się, że rząd postawił na rok 2022.

Autonomiczne pojazdy od Google (Waymo)
Ten plan może wprowadzić w życie firma Waymo / fot. Waymo

Nawet, jeśli stworzenie bezpiecznych systemów 5. poziomu autonomii zajęłoby około 10 lat, ich prawna regulacja w roku 2022 pozwoliłaby na łatwiejsze, legalne wprowadzanie tej technologii na nasze drogi.

Autonomiczne pojazdy u naszego sąsiada

Co ciekawe, w lipcu tego roku Niemcy przygotowywały się na wdrożenie w życie przepisów regulujących pojazdy zaledwie z autonomią poziomu 4. Nasi sąsiedzi przyjęli więc odwrotną strategię do rządu Wielkiej Brytanii, który to dopiero rozpoczął konsultacje na temat wprowadzenia systemu ALKS (autonomia poziomu 2. – automatyczna regulacja prędkości).

Całkowicie autonomiczne pojazdy na niemieckich drogach od 2022 roku. Nowe prawo wchodzi w życie
System ALKS działa tylko na jednym pasie drogi / fot. ThisIsMoney

W tym tempie Wielka Brytania zalegalizuje całkowicie autonomiczne pojazdy dopiero wtedy, gdy technologia ta będzie bezpieczna. Zobaczymy, która strategia okaże się bardziej efektywna.