Elon Musk

Elon Musk zapowiada 5. poziom autonomicznej jazdy jeszcze w tym roku

Prezes firmy Tesla, Elon Musk, uważa, że całkowicie autonomiczne samochody mogą wyjechać na drogi pod koniec tego roku. Dotychczasowe samodzielne pojazdy charakteryzują się maksymalnie autonomią 4. poziomu, co oznacza konieczność obecności kierowcy w samochodzie. W tym tygodniu Musk powiedział, że do poziomu 5. jesteśmy bardzo blisko.

Wielki cel minionej dekady

Kiedy 10 lat temu myśleliśmy o autonomicznych samochodach, na myśl przychodziły samo-jeżdżące pojazdy rodem z filmów sci-fi. To jest właśnie 5. poziom autonomii. Tesla była jednak głównym powodem, dla którego nasze pojęcie o tej futurystycznej technologii się zmieniło. Choć całkowita autonomia zawsze była ostatecznym celem, obecnie wciąż nie wyobrażamy sobie samochodu bez kierowcy.

Elon Musk zapowiada 5. poziom autonomicznej jazdy jeszcze w tym roku
To był ważny tydzień dla Muska / fot. Fox Business

Elon Musk chce w końcu to zmienić. Wystarczy jedna aktualizacja systemu, aby sprawić, że Autopilot Tesli będzie godny swojego imienia. Kupno nowego samochodu nie będzie konieczne.

Elon Musk na czele

Jak przez rozmowę wideo powiedział prezes Tesli i SpaceX na konferencji World Artificial Intelligence Conference, organizowanej w Szanghaju:

Jestem całkowicie pewny, że poziom 5. – czyli tak naprawdę całkowita autonomia, nastąpi i to w niedługim czasie. Myślę, że jesteśmy bardzo blisko. Pozostaję w przeświadczeniu, że podstawowa funkcjonalność pod autonomię poziomu 5. będzie gotowa jeszcze w tym roku. Nie ma już przed nami żadnych fundamentalnych wyzwań. Pozostały tylko małe problemy. Oczywiście, musimy jeszcze rozwiązać je wszystkie i złożyć z tego cały, kompletny system.

„I’m extremely confident that level five – or essentially complete autonomy – will happen and I think will happen very quickly. I feel like we are very close. I remain confident that we will have the basic functionality for level five autonomy complete this year. There are no fundamental challenges remaining. There are many small problems. And then there’s the challenge of solving all those small problems and putting the whole system together.”
Elon Musk zapowiada 5. poziom autonomicznej jazdy jeszcze w tym roku
Nadchodząca Tesla Cybertruck może być pierwszym samochodem, który przyjedzie do nas z salonu / fot. Tesla

Elon Musk wspomniał także, że wciąż potrzeba wielu testów, aby rozpoznać i rozwiązać nowo napotkane problemy.

Fala krytyki

Stwierdzenie prezesa Tesli, jakoby, że jeszcze w tym roku na drogi wjadą całkowicie niezależne pojazdy, pozostawiło wielu ekspertów sceptycznie nastawionych. Jednym z nich jest Tim Urquhart z firmy IHS Markit.

Elon Musk zapowiada 5. poziom autonomicznej jazdy jeszcze w tym roku

Jak zawsze, są to odważne słowa od Muska. Nawet, jeśli Tesla jest w stanie zaimplementować taką technologię w środowisku produkcyjnym, tak regulacje drogowe w większości regionów świata są przeciwne całkowicie autonomicznym pojazdom. Poziom 5. nie ma podstawowych wymagań – musi być całkowicie sprawny, niezawodny i przetestowany w prawdziwych warunkach do n-tego poziomu.

„It’s a typically bold claim by Mr Musk. Even if Tesla can reliably roll out the technology in a production environment, the regulatory environment in all the major markets is way behind allowing completely autonomous vehicles on the road. There are no basic requirements with level five – it has to be absolutely bulletproof, fool-proof, tested in real world environments to the nth degree.”

To nie pierwszy raz, gdy Elon Musk został przykryty falą krytyki. Tylko czas pokaże, czy naprawdę dotrzyma swojego słowa. Jednakże, możemy być pewni, że jesteśmy już bliżej, niż dalej.